Welcome to Dongmakgol (Dongmakgol’a Hoşgeldiniz)

Yazan: Gamze Çakan

Yönetmen: Park Kwang-Hyun
Senaryo: Jang Jin (Tiyatro oyunu), Kim Joong, Park Kwang-Hyun
Oyuncular: Jeong Jae-yeong (Lee Su-Hwa), Shin Ha-kyun (Pyo Hyun-Chul), Kang Hye-Jeong (Yeo-il), Lim Ha-ryong (Jang Young-hee), Seo Jae-kyeong (Mun Sang-sang), Ryu Deok-Hwan (Seo Taek-ki), Steve Taschler (Smith)
Türü: Komedi, Dram, Savaş
Yapımcı Firma: Film It Suda
Yapım Yılı: 2005
Ülkesi: Güney Kore
Süresi: 133 dakika

 

Filmin Konusu:
1950 Eylül’ünde Kore Savaşı devam ederken, Kuzey ve Güney tarafından askerler ve bir Amerikalı pilot kendilerini Kore’nin ücra bir köşesindeki Dongmakgol isimli bir köyde bulurlar. Dış dünyadan izole bir konumda olan bu köyün halkının ülkede ne olup bittiği konusunda hiçbir fikri yoktur. Öyle ki ülkeyi derinden etkileyen savaştan bile bihaberdirler.

Düşman askerler kendilerine yardım eden köy halkına zarar vermemek için bir süre ateşkes yapmak zorunda kalırlar. Zaman ilerledikçe farklılıklarını ve savaşı unutan askerler birbirleriyle işbirliği yapmaya başlar ve birlikte köy halkına yardım ederler. Askerler dış dünyayla yeniden karşı karşıya kalmak zorunda kaldıklarında ise düşmanın birbirleri değil savaşın kendi olduğunu farkedeceklerdir.

Sinemacı ve oyun yazarı Jang Jin’in yazdığı aynı isimli tiyatro oyunundan uyarlanan ‘Welcome to Dongmakgol’ o dönem üstün bir ticari başarı elde etmiş, eleştirmenler tarafından da büyük beğeniyle karşılanmıştı. Park Kwang-hyun’un ilk yönetmenlik çalışması olan film, 2005 yılında Kore’nin Oscar adayı olmuştu.

Filmin Fragmanı:

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir