Quentin Tarantino’nun “Once Upon a Time in Hollywood” Filmi Cannes’da!

Yazan: Melike Sarıçam

Quentin Tarantino’nun son filmi “Once Upon a Time in Hollywood”u, Cannes prömiyerine yetiştiremeyeceği konusunda tereddütlerden sonra, festival filmin dünyayı resmen selamlamaya hazır olacağı açıklandı. 35mm ile çekilen ve 2 saat 45 dakika süren film yarışmaya katılan en uzun film değil. Festivalde ayrıca Abdellatif Kechiche’nin devam filmi olan “Mektoub, My Love: Intermezzo”nun galası dört saat sürecek.

Ayrıca bu hafta tek haber “Once Upon a Time in Hollywood” ile ilgili değil. “The Hateful Eight”ın yeniden düzenlenmiş Netflix sürümü hakkında Film’e konuşan Tarantino, “Django Unchained”in Director’s Cut veriyonu ile ilgili söylentilerin doğru olduğunu ve düşündüğümüzden daha erken yayınlanacağını söyledi. “Aslında Django Unchained’in director’s cut’ını da kestim. Yaklaşık 3 saat 15 dakika ya da üç saat 20 dakika sürüyor. Mini diziler halinde yapmayacağım, çünkü film olarak daha iyi” açklamasnı yapan Tarantino sözlerine şöyle devam etti: “Mini dizi olarak yapmayı düşündüm, ama film olarak daha iyi sonuç verir. Sadece endişelendirecek kadar uzun bir film. Sonunda gerçekten yaptım. “Once Upon a Time in Hollywood”dan sonra bir süre bekleyeceğiz ve yayınlayacağız.”

“Once Upon a Time in Hollywood”ın eklenmesiyle Cannes Film Festivali seçkisi daha zenginleşti. Festival Direktörü Thierry Frémaux, Gaspar Noé, Gael García Bernal, Patricio Guzmán ve daha pek çok yönetmenin programa alınan yeni filmlerle ilgili açıklamlarda bulundu.

Yarşma Filmleri

Once Upon a Time in Hollywood (Quentin Tarantino)

“Filmin Haziran ayının sonuna kadar hazır olmayacağı yetişmeyeceğinden korkuyorduk, ancak dört ay boyunca kurgu odasını terk etmeyen Quentin Tarantino, Cannes’ın gerçek, sadık ve dakik çocuğu! Soysuzlar Çetesi (Inglourious Basterds) için yaptığı gibi, Palme d’or‘daki Pulp Fiction’dan tam 25 yıl sonra, 35 mm ile çektiği ve kastıyla etkileyen filmiyle (Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Brad Pitt) kesinlikle orada olacak. Filmi, çocukluğunun Hollywood’una bir aşk mektubu, 1969 yılının rock müziğine yapılan tur ve bir bütün olarak sinemaya bir övgü niteliğinde. Festival, Quentin ve ekibine kurgu odasında gece gündüz çalıştıkları için teşekkür etmenin yanında tüm bunları mümkün kılan Sony Pictures ekibine de özel teşekkürlerini sunmak istiyor.”

Mektoub, My Love: Intermezzo

Mektoub, My Love: Intermezzo (Abdellatif Kechiche)

“Filmi geçen Perşembe günü, hala düzenlenirken ve hem de tam düzenlemelerin ortasında gördüm! Ancak bitecek ve yönetmen dört saat sürecek diyor. Festivalin sonunda gösterilecek, bu nedenle DCP’nin oraya gitmelerine zamanları var. Fransız-Tunuslu yönetmen Abdellatif Kechiche, Palme d’or Mavi En Sıcak Renktir’den (La Vie d’Adèle) ile altı yıl sonra Mektoub, My Love: Intermezzo ile Cannes’e dönüyor. Muhteşem anlatımı ve 90’lı yılların Fransız gençliğinin olağanüstü portresinin temelini, Canto Uno’su ile atıyor, oyuncu kadrosunu tekrar görmek büyük bir zevk olacak.”

Gece Yarısı

Lux Æterna (Gaspar Noé)

“Béatrice Dalle ve Charlotte Gainsbourg, cadılarla ilgili hikayeler anlatan filmin setinde – ama hepsi bu kadar değil. Lux Æterna ayrıca sinema, film aşkı ve aniden bastıran histeriler üzerine bir deneme. Seçim Komitesinin son dakikada izlediği ve Gece Yarısı Gösterimi’nde gösterilecek film yakın zamanda pek de beklenmeyen Gaspar Noé’nin Resmi Seçimle dönüşü için mükemmel hızlı tempolu orta uzunlukta bir film.”

Kesinlikle Görülmesi Gereken

La famosa invasione degli orsi in Sicilia (Lorenzo Mattotti)

“Dino Buzzati’nin çocuk kitabından uyarlanan, illüstratör ve çizgi roman yazarı Lorenzo Mattotti’nin canlandırdığı bu animasyon, grafik ustalığı ve renk çalışması İtalyan ustaların hayranlarından çok daha geniş kitleleri memnun edecek görsel fantezi. İtalyanca seslendirmede Toni Servillo, Antonio Albanese ve Andrea Camilleri ve Fransızca seslendirmede ise Leïla Bekthi, Arthur Dupont ve Jean-Claude Carrière yer alıyor. Zabou Breitman ve Elé Gobbé-Mevellec’in Les Hirondelles de Kaboul (Kabil’in Kırlangıçları) ve La famosa invasione degli orsi in Sicilia gelecek Haziran ayında düzenlenen Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali’nde yarışacak.”

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir