Pi | Darren Aronofsky

Yazan: Ayşe Ebru

Pi

Yönetmen : Darren Aronofsky
Senaryo : Darren Aronofsky, Sean Gullette,
Oyuncular : Sean Gullette, Mark Margolis, Ben Shankman, Pamela Hart
Türü : Bilim-Kurgu, Gerilim
Yapımcı Firma : Harvest Filmworks
Yapım Yılı : 1998
Ülkesi : A.B.D.
Orjinal Dili : İngilizce
Süresi : 84 dakika

Pi Filmin Konusu:
1) Matematik tabiatın dilidir.
2) Etrafımızdaki tüm varlıklar ve olaylar rakamlarla anlatılabilir.
3) Eğer herhangi bir sistemi grafiklerle anlatırsanız, şekiller ortaya çıkar.

Yönetmenliğini Darren Aronofsky‘nin yaptığı 1998 yapımı Pi, Amerikan bağımsız sinemasının en önemli filmlerinden biridir. Maximillian Cohen, doğadaki kaosun belli bir kodlama sistemine sahip olduğuna inanan bir matematikçidir.

Pi

Ancak henüz bu kodlamayı çözmeyi başaramamıştır. Ulaştığı bütün sonuçlar onu daha büyük kaoslara bunun da ötesinde problemin merkezi olan kendine yöneltmektedir.

Pi

Bulduğunu zannettiği sırrı saklaması gerektiğine inanmaktadır. Çünkü insanlık bu sırrı elde etmek için onun peşine düşecektir. Bu riski ortadan kaldırmak için kodu kırmaya karar verir.

Pi Filmin Fragmanı:

Filmden Replikler:

Rakamları hangi sistemde grafiğe dökerseniz dökün bir şablon ortaya çıkar. Bu yüzden doğada her yerde şablonlar vardır.  Kanıt, bulaşıcı hastalıkların döngüsü, geyik popülasyonlarının artması ve azalması, güneş lekesi döngüleri, Nil nehrinin yükselip alçalması. Peki borsaya ne demeli! Global ekonomiyi temsil eden sayılar evreni. milyonlarca çalışan el, milyarlarca zihin. Yaşamla beraber çığlık atan geniş bir ağ. Bir organizma. Doğal bir organizma.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

3 yorumlar

azer 05 Şubat 2008 - 01:16

ufkumu genisletti bu film, tesekkur ederim

Cevapla
Özgür(Özii) 05 Şubat 2008 - 13:29

Gerçekten bağımsız sinema nedir, ne değildir’i anlatan gerçek bir hayat dersi…
“Hayat matemetikten değil sinemadan ibarettir…”

Cevapla
Sergen Abanlı 28 Ocak 2011 - 16:29

Gerçekten Süper Bir Film Bana Matematiği Sevdirdi Süper Bir Film Yah Aslında Bir Film Deil Bir Olayın Canlandırılması Dogadaki kaosun Belli Bir Kodlama Sistemine Sahip Oldğu Doğru Ama Kodları Bulması Zor Ve Beyinde Sorunlar Çıkartabilir Belkide O Kodlar Çözülebilir Ama İnsanlık O Kod İçin Birbirine Girer Savaşlar Oluşabilir Ama O Kodları güvenilir Tam Bir Müslüman Olan Birisi Bulabilir Ama Gizlice Çünkü Allah Kötülerin Eline Vermez Engeller Ve Sorunlar Çıkartır . Kafamızı Çalıştırıp Evrendeki Gizemleri Ortaya Çıkartabiliriz Çok Gizemlerin Olduguna İnanıyorum Hep Eglence için Vaktimizi Ayıracagımzıza Çalışmlar DEneyle Yapıp Ortaya Çıkan Sonuçları Birleştitiresk Gizemler Tek Tek Oraya Çıkabilir Atatürk ün Bir Sözü Vardır Hakiki Mürşit İlim Ve Fendir

Cevapla

Yorum Bırakın