Okja | Bong Joon Ho

Yazan: Gamze Çakan

Okja

Yönetmen: Bong Joon Ho
Senaryo: Bong Joon Ho, Jon Ronson
Oyuncular: Tilda Swinton (Lucy/Nancy Mirando), Paul Dano (Jay), Jake Gyllenhaal (Johnny Wilcox), Giancarlo Esposito (Frank Dawson), Lily Collins (Red), Steven Yeun (K), Mija (Seo-Hyun Ahn), Hee-Bong Byun (Hee Bong)
Türü: Aksiyon, Macera, Drama
Yapımcı Firma: Kate Street Picture Company, Lewis Pictures, Plan B Entertainment
Yapım Yılı: 2017
Ülkesi: Güney Kore, ABD
Süresi: 120 dakika

Filmin Konusu:
Genç Mija, Güney Kore’nin dağlarında yer alan evinde, devasa olduğu kadar iyi bir arkadaş da olan Okja’ya 10 yıl boyunca eşlik etti. Ta ki çok uluslu bir aile holdingi olan Mirando Corporation Okja’yı ele geçirip New York’a götürene kadar.

okja-2

Şirketin imaj takıntılı CEO’su Lucy Mirando’nun Okja için büyük planları vardır. Dostunu kurtarmak için yola çıkan küçük Mija’nın yolu bu süreçte, kapitalistler, göstericiler ve tüketicilerle kesişecektir. Mija’nın tek istediği ise arkadaşını eve geri götürmektir.

Okja-3

Türleri ustaca bir araya getirmesiyle bilinen Güney Koreli yönetmen Bong Joon Ho, et endüstisinin acımasız yüzünü, bir dostluk hikayesi üzerinden gösteriyor. İnsanoğlu ile hayvan arasındaki bağı anlattığı bu hikayeyle, hepimizin içinde olan hayvanları işaret eden katmanlı bir vizyon yarattı.

Filmin Fragmanı:

Filmden Replikler:

Orada dur! Kürek kemiği! Fileto! Kaburga! Paça! Anladın mı? Onun başına gelecek olan bu. Kaderi bu!

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın