Memories of Murder Filmine Esin Kaynağı Olan Seri Katil Yakalandı!

Yazan: Gamze Çakan

Bu yıl Gisaengchung (Parasite) filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan ve sonrasında New York Film Festivalii Toronto Uluslararası Film Festivali gibi prestijli festivallerde de beğniyle karşılanan Bong Joon Ho, bu kez eski bir filmi hakkındaki gelişmeyle gündemde.

Bong Joon Ho’nun Flandersui Gae’den (Barking Dogs Never Bite) sonra çektiği ve gerçek bir hikayeye dayanan 2003 tarihli Salinui chueok (Memories of Murder) filminin artık yeni bir sonu olabilir. Yönetmenin  ikinci uzun metrajlı filmi olan Memories of Murder, Güney Kore’nin küçük bir kentindeki genç kadın cinayetlerini araştıran iki dedektifi ve zorlu soruşturma sürecini konu alıyordu. Bong Joon Ho’nun, 1980’lerin sonlarında Güney Kore’de işlenen ilk seri cinayetlerden esinlenerek kaleme aldığı film, katil gerçek hayatta da yakalanamadığı için ucu açık bir şekilde bitmişti.

Yonhap Haber Ajansı’ndan açıklanan yeni bir habere göre, Güney Kore polisi filmin dayandığı gerçek hayattaki davayı çözdü. Habere göre polis, suç mahallinden elde ettiği DNA’nın hali hazırda hapiste olan bir mahkumla eşleşmesinin ardından baş şüpheliyi tespit ettiklerini açıkladı. Bu durumla birlikte, araştırmacılar yaklaşık 30 yıl önceki cinayetlerden sorumlu olan kişinin kimliğini ortaya çıkarmak adına büyük bir adım attılar.

Şüphelinin kimliği açıklanmazken, polis soruşturmanın devam ettiğini ve yeni şüphelinin 1980’lerin sonlarında başlayıp 1990’lı yılların başıa kadar devam eden cinayetlerle olan olası ilişkisine odaklandıklarını açıkladı. 1986’dan 1991 yılına kadar Güney Kore’nin Hwaseong şehrinde 10 kadın cinayete kurban gitmişti.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın