Kundura Sinema UNESCO Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü’nü The Brilliant Biograph Özel Gösterimiyle Kutluyor

Yazan: Ayşe Ebru

Türkiye’nin endüstriyel kültür mirası Beykoz Kundura’da kapılarını açan Kundura Sinema, 27 Ekim Unesco Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Günü’nü çevrimiçi platformu üzerinden yayınlayacağı 1897-1902 Avrupa’sının gündelik yaşamına ışık tutan, Hollandalı besteci ve piyanist Daan van den Huuk tarafından müzikleri bestelenen “The Brilliant Biograph” özel gösterimiyle kutluyor.

"The Brilliant Biograph"

Kundura Sinema, Unesco Dünya Görsel ve İşitsel Kültürel Miras Gününün “Dünyaya Açılan Penceren” olarak belirlenen bu seneki temasına paralel olarak Avrupa’nın ilk kaydedilen filmlerinin yer aldığı “The Brilliant Biograph” özel gösterimiyle izleyicileri 1900’lerin Paris, Berlin, Amsterdam ve Londra’sını yeniden keşfetmeye davet ediyor. Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle, Mutoscope ve Biograph koleksiyonlarından Hollanda Ulusal Sinema Arşivi – Eye Film ve İngiliz Film Enstitüsü (BFI) tarafından 8K dijital tarama teknolojisi kullanılarak restore edilen bu özel gösterim, sinemanın ilk günlerine ait kayıtları, sinema tarihinin en zengin ayrıntılara sahip görüntülerini bugün itibariyle yıl sonuna kadar Kundura Sinema takipçileriyle buluşturuyor.

27 Ekim Unesco Görsel-İşitsel Kültürel Miras Günü

Dünyanın önde gelen ulusal sinema ve medya arşivlerinden konferans ve film gösterimleri ile kutlanan 27 Ekim Unesco Görsel-İşitsel Kültürel Miras Günü her yıl belirli bir tema çerçevesinde kurumlar arasında kültürel mirasa dair diyalog başlatmayı hedefliyor. Görsel-işitsel belgeler, film-radyo-televizyon programları gibi birçok veri, farklı ulusları ortak paydalarda buluşturarak kültürel mirasa katkıda bulunur. Kaybolmaya yüz tutan bu arşivlerin korunmasına ve tekrar keşfedilmesine dair kamusal farkındalığın yaratılmasını hedefleyen bu özel gün kültürel mirasın korunmasındaki önemini de altını çiziyor. Türkiye’nin en önemli endüstriyel kültür miraslarından biri olan Beykoz Kundura, çevrimiçi platformu www.kultur.beykozkundura.com üzerinden 27 Ekim tarihi itibariyla ücretsiz yayına sunacağı “The Brilliant Biography” özel gösterimi ve Beykoz Kundura Kültür ve Sanat Direktörü Buse Yıldırım’ın konuyla ilgili kaleme aldığı blog yazısıyla takipçilerini bu özel günü kutlamaya davet ediyor.

"The Brilliant Biograph"

Hollanda Eye Film Enstitüsü Sessiz Film Uzmanı Elif Rongen Kaynakçı, “The Brilliant Biograph” gösteriminin hazırlığı özelinde “Birbirinden bağımsız konularda ve çok kısa uzunlukta olan bu filmlere eşlik edecek müziği yaratmak, her doğaçlama yapan müzisyeni zorlayacaktı. Bunu göz önünde bulundurarak özel bir piyano parçası Daan van den Hurk tarafından bestelendi. Ortaya çıkan müzik, eseri bir arada tutarak bir bütünlük yaratırken aynı zamanda birbirinden bağımsız olan bu kısa filmlerin tek tek değerini ortaya koydu.” yorumunda bulundu.

"The Brilliant Biograph"

Beykoz Kundura içeriklerini her yerden erişilebilir kılan yeni dijital platformu ve blog sayfası www.kultur.beykozkundura.com, çevrimiçi film gösterimlerinin yanı sıra, Kundura Sinema ve Sahne özelinde kaleme alınan yazılara, kültür endüstrisi alanında yazılan makalelere ve sektörün önde gelen isimleriyle yapılan röportajlara ev sahipliği yapacak.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir