Köprüde Buluşmalar Kapsamında Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştime Fonu Başvuruları Başladı!

Yazan: Gamze Çakan

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle İstanbul Film Festivali – Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu işbirliğinde oluşturulan ve iki ülke arasındaki ortak yapımlar için teşvik sunmayı amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu‘na başvurular başladı. Bu yıl 8. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun son başvuru tarihi 29 Ağustos Çarşamba.

Bugüne kadar proje geliştirme desteği alan 18 film arasında dünya prömiyerini Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan ‘Albüm’ (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan ‘Ansızın’ (Aslı Özge), Berlinale Forum’da yapan ‘Nefesim Kesilene Kadar’ (Emine Emel Balcı) ve Berlinale Generation’da yapan ‘Mavi Bisiklet’ (Ümit Köreken) ile ‘Sesime Gel’ (Hüseyin Karabey) ve dünya prömiyerini Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan ‘Babamın Kanatları’ (Kıvanç Sezer) bulunuyor. Ayrıca Ömür Atay’ın yönetmenliğini üstlendiği ‘Kardeşler’ filmi de dünya prömiyerini bu yıl Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapacak.

Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya-Türkiye ortak yapımları 29 Ağustos Çarşamba gününe kadar fon başvurusu yapabilir. Başvuruların her üç kuruma basılı kopya ve e-mail ile eş zamanlı yapılması gerekmektedir. Desteklenecek projeler Ekim ayında Hamburg Film Festivali sırasında açıklanacaktır.

Başvuru formu ve yönetmelik için: http://film.iksv.org/tr/atolyeler-ve-fon/almanya-turkiye-ortak-yapim-gelistirme-fonu
Sorularınız için: [email protected]

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın