Kayseri Film Festivali’nde İki Film Ulusal Yarışma Dışı Bırakıldı!

Yazan: Ayşe Ebru

Bu yıl 7.si düzenlenen Kayseri Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünde yarışan filmlerden Aidiyet ve Görülmüştür, jüri kararıyla değerlendirme dışı bırakıldı. Aidiyet filminin dün yapılması gereken gösterimi gerçekleşmezken, Kayserili sinemaseverlerle buluşan Görülmüştür, yarışmaya dahil edilmedi.

Festivalin bu kararına tepki gösteren Aidiyet filminin yönetmeni Burak Çevik, sosyal medya hesabından aşağıda yer alan açıklamayı yaptı.

https://twitter.com/bu_cevik/status/1200477790203793409

Serhat Karaaslan’ın Görülmüştür filmi de yarışmadan çıkarılan bir diğer filmdi. Görülmüştür filminin resmi twitter hesabından yapılan bilgilendirme aşağıdaki gibidir.

Burak Çevik ile Serkan Çakarer ve Serhat Karaalan tarafından yapılan duyurularda festival yönetimi tarafından alınan bu kararın gerekçesi olarak, filmlerin web linkinin paylaşılmaması olduğu gösterildi. Yapılan iki basın açıklamasında da, filmlerin sinema salonlarına ait olduğu ve bu durumun verilen emeğe saygı olarak değerlendirilmesi gerektiği vurguları yapıldı.

Kayseri Film Festivali’nin yönetimi ise “Yapımlar izleyiciye ve seçici kurula festival yürütme kurulunun uygun göreceği salonlarda ve yaptığı izlenceye göre sunulur. Festival süresince yapılan gösterimler için (televizyon hariç) filmlerin yapımcılarından ayrıca izin alınmaz.” maddesini öne sürerek aldıkları kararı gerekçelendirdi. İlgili duyuruda ayrıca, Burak Çevik’in yapmış olduğu açıklamaya atıfta bulunularak festivalin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı öne sürüldü.

SİYAD: “Kayseri Film Festivali SİYAD jürisi, SİYAD Yönetim Kurulu tarafından feshedilmiştir”

Bu gelişmeler üzerine Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Yönetim Kurulu tarafından da bir duyuru yapıldı. Derneğin resmi Twitter hesabından yapılan duyuruya göre Kayseri Film Festivali SİYAD jürisi’nin feshedildiği ifade edildi.

Aidiyet ve Görülmüştür filmlerinin Ulusal Yarışma bölümünden çıkarılması, festivale katılan Saf filminin yapımcıları Selin Tezcan ve Oya Özden ile yönetmen Ali Vatansever tarafından da tepkiyle kaşılandı.

Saf ekibi olarak, 7. Kayseri Film Festivali kapsamında Kayseri izleyicisiyle buluşmaktan büyük mutluluk duyduk. Festivalde dahil olduğumuz Ulusal Yarışma bölümündeki jüri izleme ve değerlendirme süreciyle ilgili detayları Kayseri’de öğrendik ve ilk andan itibaren konuyu dikkatle takip etmekteyiz.

Bu doğrultuda konunun Kayseri Film Festivali yönetimi tarafından, ortaya çıkan mağduriyetleri açıklayan, süreci şeffaflaştıran ve yapıcı bir dille kamuoyuyla paylaşılmasını talep ettik. Kayseri Film Festivali’nin konuya dair bugünkü basın açıklamasının içerik ve üslubunun kapsayıcı ve birleştirici olmadığını üzülerek gördük. 

Oluşan bu durumda, 7. Kayseri Film Festivali’nin bundan sonraki etkinlik ve törenlerine katılamayacağımızı kamuoyuna bildiririz.

Yapımcılar-Selin Tezcan / Oya Özden
Yönetmen – Ali Vatansever

Küçük Şeyler filminin yönetmeni Kıvanç Sezer de, festival yönetiminin bu yaklaşımını kınadığını ve yönetmen Burak Çevik’in yanında olduğunu açıkladı.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir