Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak | Ahmet Uluçay

Yazan: Ayşe Ebru

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Yönetmen : Ahmet Uluçay
Senaryo :
Ahmet Uluçay
Oyuncular :
İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz, Mustafa Çoban, Gülayse Erkoç, Boncuk Yılmaz, Hasbiye Günay, Fizuli Caferof, Ahmet Uluçay
Türü :
Komedi, Drama
Yapımcı Firma :
İstisnai Filmler ve Reklamlar(İFR)
Yapım Yılı :
2004
Ülkesi :
Türkiye
Süresi :
97 dakika

Filmin Konusu:
Ahmet Uluçay’ın bu ilk uzun metraj filmi, 1960’lı yıllarda Kütahya’nın Tepecik köyünde yaşamakta olan iki çocuğun sinema projeksiyon makinesi yapmaya çalışmalarını konu ediyor. Recep ve Mehmet, yazları köylerinin yakınındaki Tavşanlı kasabasında çıraklık yapan iki köylü çocuğudur. Recep bir karpuzcunun, Mehmet ise bir berberin yanında çalışmaktadır.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Bu iki genç işten kalan zamanlarında köye bir sinema kurmak için uğraşmaktadır. Projeksiyon makinelerinin pahalı olmasından dolayı kendileri bir makine yapmaya karar verirler. Köyün delisi Deli Ömer’in de yardımıyla geceleri makine yapmak için uğraşmaya başlarlar.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Diğer yandan Recep kasabada iki kızıyla birlikte yaşayan ve ineklerine yedirmek için ham karpuzları toplamaya gelen Nezihe ile tanışır. Karpuzları götürmek için sık sık onun evine giden Recep, yaşça kendinden büyük olan Nezihe’nin büyük kızı Nihal’e ilgi duymaya başlar. Ancak Nihal her fırsatta Recep’i terslemektedir. Bunun üzerine Recep Mehmet ile birlikte sinemacı olmak ve Nihal’in gözüne girmek için makine yapma çalışmalarına hızla devam eder. Zaman içerisinde sinema bu iki genç için bir tutku halini alır.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Kadrosunun tümünün amatör oyunculardan oluştuğu Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film, 52. San Sebastian Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 26. Montpellier Film Festivali’nde En İyi Film ödüllerini almıştı.

Filmin Fragmanı:

1 yorum

Pumpkin 05 Şubat 2009 - 05:46

Enfes, sıcacık ve bir o kadarda özgün bir filmdir. Yurt dışından çok sayıda ödül alması özgün olan hikayenin başarıyla aktarılmasından kaynaklanıyor. Film idealleri sinema olan iki çocuğu anlatıyor. Başkalarının ideallerine nasıl baktığını, idealleri için nasıl çaba harcadıklarını ve masumca bir aşk hikayesini görüyoruz. Yakında yönetmenin 2. uzun metraj filmi Bozkırda Deniz Kabuğu’nun gösterime gireceğini de hatırlatmak lazım.

Cevapla

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir