Ana sayfa Sinema Film Eleştirileri İzledikten Sonra Aklınızı Kaybetmek İsteyeceğiniz Film | It’s Kind of a Funny...

İzledikten Sonra Aklınızı Kaybetmek İsteyeceğiniz Film | It’s Kind of a Funny Story Eleştirisi

Uzun zamandır bir filmin açılış sahnesiyle birlikte gülmeye başladığımı hatırlamıyorum. ‘It’s Kind Of a Funny Story’ ise bunu tersine döndürdü. Bir ergenin gözünden deliliği ve hayatın zorluklarını gördüğümüz filmin başrollerinde Emma Roberts, Keir Gilchrist ve Zach Galifianakis’i izliyoruz. Kurgusunun oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Zach Galifianakis’i böylesine çok ve derinlikli repliğinin olduğu bir filmde izlemek ise ayrı bir keyifti benim için.

Filmin tek eksiği olarak ise bazı karakterlerin analizlerinin kısıtlı bir çerçevede yapılmış olması ya da üzerlerinde pek durulmamış olmasını görebiliriz. Yine filmdeki bazı karakterleri yüceltirken bazılarının gözardı edildiğini açık bir şekilde görüyoruz. Filmin bir diğer güzel tarafı ise müzikleri. Yazılarımı az çok takip eden okuyucular bilir ki bir filmde müzik benim için en önemli şeyler sıralamasında ikinci sırada yer alıyor. Birincisi elbette senaryo! Film boyunca Queen’den Wampire Weekend ‘e kadar pek çok kulağımızın pasını silecek parça dinliyoruz.

Alışık olduğumuz bir konuyu farklı bir tatta ele alan ve onu yoğurup izleyicinin karşısına çok farklı lezzette çıkaran filmin, kah güldürüp kah hüzünlendirmesi ise aradaki dengeyi tutturmanınt bir başarısı olmuş. Çok gözümüze sokulmadan yapılan drama, her sahnede gerçek bir hayatı izlediğimiz hissiyatını körüklüyor. Zaman zaman sıkıcılık tuzağına düşse de film, garip bir şekilde insana çok eğlenceli geliyor. Her şeyin dozunda veriliyor oluşunun büyük bir etkisi olmalı bu durumla.

Bir ergenin gözünden deliliği, delirrneyi ve hayatın sorunlarını gördüğümüz film, başından sonuna kadar kendi hayatlarınızı da sorgulatıyor. Hastanedeki karakterlerin üzerinden yapılan göndermeler ve betimlemeler ise empati seviyemizi yükselterek, aslında depresyonda olmak için çok da büyük sorunlarımızın olmaması gerektiginin de altını çiziyor. Sıcacık karakterleri, insanı içine çeken diyalogları ve sevginin önemine yaptığı vurgular ile ‘It’s Kind Of a Funny Story’, izlenecek bağımsızlar listemizde üst sıralardaki yerini alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın