İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali İkinci Yılında Yeniden Seyircisiyle Buluşuyor!

Yazan: Berna Balkaya

Türkiye’nin ilk ve tek deneysel film festivali olan ve geçen sene ilkiyle seyirciyle buluşan İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali, 13 – 17 Kasım tarihleri arasında yeniden seyircisiyle buluşuyor.

Bu sene Beyoğlu – Kadıköy hattında seyredecek festival, deneysel sinemanın ustalarının yanı sıra ilk kez film yapmış genç yeteneklere de yer veriyor. 18 ayrı başlık altında toplanan festivalde 30 ülkeden 128 kısa ve uzun metraj filmin yanında paneller, söyleşiler, performans ve partilerle de epey ilgi çekiyor.

Beyoğlu’nda SALT, Vault34 Yeşilçam Sineması, Soho House İstanbul ve İtalyan Kültür Merkezi‘nde sürecek olan festivalin Kadıköy ayağı ise Kadıköy Sineması‘nda takip edilecek.

Bu yıl yarışma seçkisi Deneysel Uzun Metraj, Deneysel Kısa Metraj, Deneysel Belgesel, Deneysel Animasyon, Yeni Soluk, İlk Deney ve müzik videoları olmak üzere altı kategori üzerinden değerlendiren festival, neredeyse tamamı Türkiye’de ilk defa gösterilecek 6’sı Dünya, 9’u Avrupa prömiyeri olan toplam 8 filme yer veriyor. Yarışma jürisi tarafından yapılacak olan değerlendirmeler sonucundaysa 17 Kasım pazar günü yapılacak ödül töreniyle birlikte ödüller sahiplerini bulacak.

Festivalin bu yılki jüri başkanlığını İtalyan Amatör Film Arşivi’nin kurucusu Paolo Simoni yapacak. Diğer jüri üyeleri ise sanatçı yönetmen ve akademisyen Terry Flaxton, Protocinema’nın kurucusu ve küratör Mari Spirito, SALT Araştırma ve Programlar Yardımcı Direktörü Fatma Çolakoğlu ve sinema yazarı ve akademisyen Ayça Çiftçi.

Bu yıl festivalde, festival seçkisinin yanı sıra Forum’lar da yer alacak. Forum başlığı altında tüm dünyadan deneysel film arşivleri, bağımsız küratör ve sanatçılarla kurduğu ortaklıklar sonucu, deneysel sinemanın kimliğine ve sinema sanatının geleceğine dair sosyo-artistik bir tartışma ortamı oluşturmak hedefleniyor. İçeriğini genleşen sinema, panaroma, panel, özel gösterim, deneyim şarkıları ve premierler gibi başlıklar altında toplayan Istanbul Experimental Forum, sinema severlere film söyleşileri, gösterimler ve performanslar gibi başlıkları da sunacak.

İlgi çeken gösterimlerin başında ise Dünya Prömiyeri’ni festivalde yapacak olan Rouzbeh Rahidi‘nin yönetmenliğinde çekilen “Luminous Void: Docudrama” filmi alıyor. Yönetmenin katılımıyla birlikte filmi 14 Kasım günü Kadıköy Sineması‘nda izleyebileceğiz. Bunun yanı sıra Türkiye’de ilk gösterimi yapılacak olan Federico Ferrone ve Michele Manzolini‘nin ortak yönetmenlik yaptığı “Moskova Treni” filmi de hemen radarımıza girenlerden.

13 – 17 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan festivalle ilgili daha ayrıntılı bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir