Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi Türkiye Galasını Yaptı!

Yazan: Gaye Taşkan

Türk Kızılayı tarafından desteklenen yönetmenliğini Biket İlhan’ın yaptığı Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi belgeseli Türkiye galasını dün Ankara Uluslararası Film Festivalinde yaptı.

30. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında Türk Kızılayı tarafından desteklenen yönetmenliğini Biket İlhan’ın yaptığı Osmanlı Devletindeki ilk kadın hareketini konu alan Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi belgeseli Türkiye galasını dün Ankara Uluslararası Film Festivalinde yaptı. 21.30’da başlayan galaya Ankaralı izleyicilerin ilgisi yoğundu.

Hanımlar Merkezi: Osmanlı Devleti’nde başlamış ilk kadın hareketi

Film gösteriminin ardından yönetmen Armağan Pekkaya’nın moderatörlüğünde, yönetmen Biket İlhan, senaryo yazarı Aydan Gündüz, Funda Özdemiroğlu ve sanat yönetmeni Kübra Erişir izleyicilerle söyleşi yaptı. Biket İlhan, yönetmenlik kariyeri boyunca ilk kez bir belgesel çektiğini belirterek “Böylesi tarihin içinde unutulmuş meseleleri ortaya çıkarmayı seviyorum. Hanımlar Merkezi belgeselini çekmeye karar verdiğimizde Türk Kızılayı Genel Başkanı bile şaşırmıştı” dedi. Hanımlar Merkezinin Osmanlı Devletinde başlamış ilk kadın hareketi olduğunu dile getirdi.

Söyleşi sırasında bir seyirci “Entelektüel hayatın içinde olmama, çok okumama rağmen Osmanlı’da kadınların böyle bir örgütlenme oluşturduklarından haberim yoktu. Aslında Hanımlar Merkezi’nin bu örgütlenmesi o dönem için batı devletleri için bile çok ilerici bir adım. Ortaya çıkardığınız için çok teşekkürler. Gösterimden çok mutlu oldum” dedi.

“Daha uzun ömürlü olmasını diliyorum”

İlhan, söyleşide Ankara Uluslararası Film Festivali hakkında da şunları söyledi: “Başkentimizde böyle önemli bir festivalin yer alıyor olması çok önemli. Festivaller zaten bütün sinemacılar için çok önemli. Buralarda bir araya geliyoruz, buralarda yeni yönetmenler oyuncular çıkıyor. Festivaller çok zorluklarla ilerliyor. Destek gerekiyor. Ankara Uluslararası Film Festivali için 30 yıl az zaman değil. Daha uzun ömürlü olmasını diliyorum” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın