Emre Yeksan’ın Yeni Filmi ‘Yuva’nın Çekimleri Tamamlandı!

Yazan: Gamze Çakan

Emre Yeksan, dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl 32. Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası‘nda yapan ‘Körfez’in ardından ikinci filmi ‘Yuva’nın çekimlerini tamamladı. ‘Yuva’, Venedik Bienali çerçevesinde düzenlenen ve bağımsız sinemacıları destekleyen Biennale College – Cinema‘nın 2017/18 döneminde finanse etmeye layık bulduğu üç projeden biri. Bu programa Türkiye’den seçilen ilk film olan ‘Yuva’, 75. Venedik Film Festivali‘nde dünya prömiyerini yapacak. Anna Maria Aslanoğlu’nun (istos film) yapımcısı olduğu filmin post-prodüksiyon süreci devam ediyor.

Çekimleri İğneada’da yapılan ‘Yuva’, ormanda münzevi bir hayat yaşamayı seçmiş bir adamın, şehre geri getirilmeye çalışılırken, doğanın da bu sürece müdahil olmasıyla, evrendeki yerini arayışının hikâyesini anlatıyor. İlk filmi ‘Körfez’ ile şehirdeki çevre felaketinin ardından yeni bir dünyayı keşfetmeye başlayan bir adamın öyküsünü anlatan Yeksan, bu kez ormanda yaşayan bir adamı takip ediyor.

‘Körfez’in Festival Yolculuğu Devam Ediyor!

Yönetmen Emre Yeksan‘ın senaryosunu kendi kuşağının en önemli yazarlarından Ahmet Büke ile birlikte kaleme aldığı ‘Körfez’in uluslararası festival yolculuğu devam ediyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Brüksel Uluslararası Film Festivali‘nde Avrupa yapımı filmlerin yarıştığı bölümde gösterilen ‘Körfez’, 6-15 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Almanya’daki 12. Fünf Seen Film Festivali‘ne de konuk olacak.

54. Ulusal Yarışma‘dan En İyi Senaryo ve 24. Uluslararası Adana Film Festivali‘nden Jüri Özel ödüllerini kazanan ‘Körfez’, 37. İstanbul Film Festivali‘nde Ulusal Yarışma FIPRESCI ve son olarak 15. Crossing Europe Film Festivali‘nden Jüri Özel ödüllerini kazandı.

  • 2017 Venedik Uluslararası Film Eleştirmenleri Haftası (Dünya prömiyeri)
  • 2017 Uluslararası Adana Film Festivali – Jüri Özel Ödülü
  • 2017 Hamburg Film Festivali – Resmi Seçki
  • 2017 Ulusal Yarışma – En İyi Senaryo Ödülü
  • 2017 Sevilla Film Festivali – Yeni Dalgalar
  • 2018 Rotterdam Uluslararası Film Festivali – Bright Future
  • 2018 İstanbul Film Festivali – Ulusal Yarışma FIPRESCI Ödülü
  • 2018 Crossing Europe Film Festivali – Jüri Özel Ödülü

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın