El laberinto del fauno (Pan’ın Labirenti)

Yazan: Ayşe Ebru
Pan'ın Labirenti

El laberinto del fauno

Yönetmen : Guillermo del Toro
Senaryo : Guillermo del Toro
Oyuncular : Ivana Baquero (Ofelia), Doug Jones (Fauno), Sergi Lopez (Vidal), Maribel Verdu (Mercedes), Ariadna Gil (Carmen), Alex Angulo (Dr. Ferreiro)
Yapımcı Firma : Tequila Gang, Esperanto Filmoj, Estudios Picasso, OMM, Sententia Entertainment, Telecinco
Türü : Drama, Fantastik
Yapım Yılı : 2006
Ülkesi : İspanya, Meksika, ABD
Süresi : 112 dakika

Filmin Konusu:
El espinazo del diablo (Şeytan’ın Belkemiği) ile iyi bir çıkış yapan Guillermo del Toro, aynı üslubuna El laberinto del fauno (Pan’ın Labirenti) filmi ile devam ediyor. Savaşın vahşetine değinen bir masal niteliğindeki film, 2006 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışmış, 2007 Oscar Ödüllerinde de En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Görüntü, En İyi Makyaj dallarında toplam üç ödülün sahibi olmuştur.

El laberinto del fauno

1944 yılı İspanya’sında, sivil savaş kargaşası sona ermiş görünse de, Navarra’nın kuzeyindeki dağlık bölgelerde çatışmalar sürmektedir. 10 yaşındaki Ofelia, hamile annesiyle birlikte Navarra’ya, üvey babası Kaptan Vidal’in yanına gider. Faşist yönetimin emri altında, sınırları isyancılardan temizlemekle görevli olan üvey babasıyla yakınlık kuramayan Ofelia, bir gün taşındıkları evin arka bahçesinde keşfettiği labirent sayesinde bilinmedik bir dünyaya adım atar.

El laberinto del fauno

Guillermo del Toro, El laberinto del fauno ile izleyicileri küçük bir kızın hayal dünyasının içine sokarak kurduğu olağanüstü fantastik dünyanın penceresinden onları faşizmin yıkıcılığı ve yok ediciliğiyle yüzleştiriyor.

Filmin Fragmanı:

 

Bunlar da ilginizi çekebilir

4 yorumlar

gwyn 25 Şubat 2008 - 12:53

hem gercekci hem masalsı anlatım insanı izlerken etkiliyor.yaratılan karater ve mekanlar ise büyüleyici bir görsellige sahip.izledigim en basarılı ve etkileyici filmlerdendi.

Cevapla
evren 26 Şubat 2008 - 12:31

oldum olasi masalsi fantastik filmlerden nefret etmisimdir.cok daha iyi bir kurgu olabilirdi dede korkut hikayelerinden farki yok…

Cevapla
Ruen 24 Nisan 2008 - 22:19

fantastik filmlerden nefret etmen tarafsiz bakmanı engellemiş

Cevapla
starry-eyed 16 Ağustos 2008 - 22:26

Harika bir film.Minik,şirinmi şirin başrol oyuncusu da çok güzel oynamış bence.Finalde üzüliyimi seviniyimi bilemedim.Bir de ispanyolca kulağa süper gelmiyomu sizcede: )

Cevapla

Yorum Bırakın