Celda 211 (Hücre 211) | Daniel Monzón

Yazan: Gamze Çakan

Celda 211

Yönetmen: Daniel Monzón
Senaryo: Jorge Guerricaechevarría, Daniel Monzón, Francisco Pérez Gandul (roman)
Oyuncular: Luis Tosar (Malamadre), Alberto Ammann (Juan Oliver), Antonio Resines (José Utrilla), Manuel Morón (Ernesto Almansa), Carlos Bardem (Apache), Marta Etura (Elena)
Türü: Suç, Gerilim
Yapımcı Firma: Canal+ España, Canal+, La Fabrique 2, La Fabrique de Films, Morena Films, Sofica Europacorp, Sofica Soficinéma 4, Telecinco Cinema, Vaca Films
Yapım Yılı: 2009
Ülkesi: İspanya, Fransa
Süresi: 113 dakika

Filmin Konusu:
Hapishanede gardiyan olarak çalışmaya başlayan Juan işe bir gün erken gider. İki meslektaşı ile birlikte hapishaneyi gezerken, tavandan düşen bir parçanın başına çarpmasıyla bayılır.

Celda-211-2

Bunun üzerine diğer gardiyanlar onu boş olan 211 numaralı hücreye götürür. Juan hücrede baygın halde yatarken, hapishanede bir isyan patlak verir. Uyandığında olan biteni anlayan Juan hayatta kalmak için mahkum gibi davranmaya karar verir.

Celda-211-3

Başta Luis Tosar olmak üzere tüm oyuncuların olağanüstü performansları ve Roque Baños’un etkili müzikleriyle izleyiciye gerilim ddolu dakikalar yaşatan ‘Celda 211’, İspanya’nın Oscar’ı olarak bilinen Goya Ödülleri’nde “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” dahil toplam 8 dalda ödül kazandı.

Celd-211-4

Filmin Ödülleri:
2010 Goya Ödülleri – “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”, “En İyi Yeni Erkek Oyuncu”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Uyarlama Senaryo”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Ses”,  “En İyi Film”
2010 İspanya Sinema Yazarları Topluluğu Ödülleri – “En İyi Film”, “En İyi Erkek Oyuncu”,  “En İyi Yönetmen”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Müzik”
2010 Seattle Uluslararası Film Festivali – “En İyi Erkek Oyuncu”

Filmin Fragmanı:

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir