Barış Atay’ın Merakla Beklenen Filmi Aden, 21 Ağustos’ta MUBI’de

Yazan: Ayşe Ebru

Barış Atay’ın yönetmenliğini üstlendiği ikinci sinema filmi Aden (2018), kıyameti andıran bir atmosferde, belirsiz bir zaman ve coğrafya yaratarak, son yılların yakıcı pek çok politik meselesinin yankılarını taşıyan güçlü bir alegori ortaya koyuyor. 34. Varşova Film Festivali‘nde dünya prömiyerini yaptıktan sonra, 38. İstanbul Film Festivali’nde Mansiyon, 26. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu (Funda Eryiğit) ve En İyi Sanat Yönetmeni (Devrim Ömer Ünal), 25. Nürnberg Türkiye Almanya Film Festivali’nde ise Seyirci Ödülü’ne layık görülen ADEN, 21 Ağustos’ta çevrimiçi galasıyla birlikte ilk kez ve sadece MUBI’de gösterime giriyor.

Oyuncu kadrosunda Funda Eryiğit, Onur Ünsal, Cemalettin Çekmece, Caner Erdem ve Sermet Yeşil’in yer aldığı, senaryosunda Onur Orhan’ın imzası bulunan, Barikat Film yapımı, VOS ve Nelumbo Film ortak yapımı olan Aden, savaş ve kıtlıktan kaçan Aras ve Marba’nın hikayesini anlatıyor. Kendilerine yeni bir hayat kurmak için bilmedikleri topraklarda uzun ve zorlu bir yolculuğa çıkan ikili, kimliklerini gizleyerek yol alıyor. Kendi cennetlerini ararken, büyük bir sır saklayan iki kardeşin tekinsiz evine varıyorlar. Barış Atay’ın mitolojiye ve insanlık tarihine göndermelerle dolu filmi, asırlardır kırılamayan kısır döngülerin, iktidar savaşlarının, göçlerin bir temsilini sunuyor.

Aden’in çevrimiçi galası 21 Ağustos Cumartesi akşamı saat 20:30’da canlı olarak MUBI’nin YouTube hesabında yayınlanacak. Yönetmen Barış Atay ve oyuncuların katılacağı, Muammer Brav’ın sunumuyla gerçekleşecek gala için davetiyeye filmin tanıtım sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir