Arter’de 22 Aralık’ta “Jonas Mekas Anısına” Yürüyüş Filmi Çekilecek!

Yazan: Ayşe Ebru

Arter‘de devam eden Saat Kaç? sergisinde Taşlar Konuşuyor isimli eseriyle yer alan sanatçı Aslı Çavuşoğlu’nun “Taşları Konuşturmak” başlıklı Çocuk Atölyesi 21 Aralık Cumartesi günü saat 11:00’de gerçekleşecek. Yönetmen Merve Kayan’ın 22 Aralık Pazar günü 13:00’te gerçekleştireceği “Jonas Mekas Anısına” başlıklı Yetişkin Atölyesi’nde ise katılımcılar, Amerikan avangard sinemasının öncülerinden Mekas’ın anısına spontane bir ‘yürüyüş’ filmi çekecek.

Çocuk Atölyesi

Sanatçı Aslı Çavuşoğlu, 21 Aralık Cumartesi günü saat 11:00‘de Arter Atölye’de 8-11 yaş grubu çocuklara yönelik “Taşları Konuşturmak” başlıklı bir atölye çalışması yapacak. Çavuşoğlu, Arter’de devam eden Saat Kaç? sergisinde yer alan Taşlar Konuşuyor (2013-2019) isimli eserinde, arkeolojik kazılardan çıkan “niteliksiz” ya da “eksik” diye tanımlanarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “etütlük eser” olarak sınıflandırılmış parçaların kopyalarını üretiyor ve bütünlüyor.

Aslı Çavuşoglu / Fotoğraf: Nazik Armenakian

Atölye çalışmasında sanatçı, yapıtta yer alan etütlük eser kopyalarını üç boyutlu baskı ile çoğaltarak, katılımcıların hayal gücüne teslim edecek. Bu parçalar atölyede bulunan malzemelerle bütünlenirken, nesnelere yüklediğimiz anlamlar tartışılacak.

Yetişkin Atölyesi

Yetişkin Atölyeleri kapsamında yönetmen Merve Kayan ise 22 Aralık Pazar günü 13:00‘te Arter Atölye’de “Jonas Mekas Anısına” başlıklı bir atölye çalışması yapacak. Amerikan avangard sinemasının öncülerinden Jonas Mekas’ın Almanya’dan Hatıralar (2012) başlıklı videosu ve Karanlığın İçinden İmgeler (2012) başlıklı fotoğraf serisi, Arter’de devam eden Saat Kaç? sergisinde yer alıyor. Sergi kapsamında gerçekleşecek bu atölye çalışmasında, Jonas Mekas’ın neredeyse yüz yıla yayılan hayatı içinde, aynı anda bünyesinde var ettiği şiir – kamera – film eleştirisi ve örgütlenme deneyimlerinden örnekler incelenecek. Sonrasında katılımcılar, Mekas’ın anısına spontane bir ‘yürüyüş’ filmi çekecek.

Merve Kayan / Fotoğraf: Deniz Cuylan

Atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir veya 0212 708 58 00 numaralı telefondan ve [email protected] adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın