Aidiyet, İran’da Yarışıyor!

Yazan: Gamze Çakan

İlk kez Berlinale’de gösterilen ve geçtiğimiz ay Amerika prömiyerini yaptığı New York’ta eleştirmenler tarafından övgülerle karşılanan Burak Çevik filmi “Aidiyet”, şimdi de İran’da! Bugün başlayan ve İran’ın başkenti Tahran’da gerçekleşen Fajr Film Festivali’nin uluslararası yarışmalı bölümünde Türkiye’yi temsil edecek olan “Aidiyet”, Asya prömiyerini festivalde yapacak. 37 yıldır İran’ın en büyük film festivali olma özelliğini sürdüren Fajr Uluslararası Film Festivali, 26 Nisan’da sona erecek.

Burak Çevik’in son filmi “Aidiyet”, bugün başlayan ve İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen 37. Fajr Uluslararası Film Festivali’nde Asya prömiyerini yapıyor. 1982 yılından beri İran’ın en önemli film festivali olma özelliğini sürdüren Fajr’ın uluslararası yarışmalı bölümünde gösterilecek olan “Aidiyet”, 26 Nisan’da sona erecek olan festivalde Türkiye sinemasını temsil edecek.

Dünya prömiyerini Şubat ayında Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde yapan ve en son geçtiğimiz ay, Amerika prömiyerini yaptığı 48. New Directors/New Films’te büyük ilgi gören “Aidiyet”, The New York Times, Film Comment, The Film Stage, MUBI gibi yayınlarda övgü dolu yorumlarla karşılandı.

Bir yol ve aşk filmi

Burak Çevik’in, 15 yıl önce İstanbul’da gerçekleşmiş bir cinayetin mahkeme kayıtlarından yola çıkarak ve kişisel hafızalarına dayanarak yazıp yönettiği “Aidiyet”, suç filmi olduğu kadar bir yol ve aşk filmi olma özelliği de taşıyor. Çevik’in anneannesinin öldürülme hikâyesini zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde ve kimseyi yargılamadan, topoğrafik gözlemle anlattığı “Aidiyet”, Türkiye’de 2019 yılı sonunda gösterime girecek.

İlk kısasını 17 yaşında çekti

1993’te dünyaya geldi. Şişli Terakki Lisesi’nde okurken çekmeye başladığı kısa filmler bir çok festivalde gösterildi ve ödüller kazandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede başlayan film gösterme deneyimlerini Fol Sinema adlı film platformuna dönüştüren Çevik, 2016 yılında !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin “Başka Haller” bölümünün, 2017 yılında ise İstanbul Film Festivali’nin “Işığın Peşinde” bölümünün küratörlüğünü yaptı. İlk uzun metraj filmi “Tuzdan Kaide” (2018), dünya galasını Berlin Film Festivali’nde yaptı ve festivalin Forum bölümünde yarıştı. Yenilikçi sinema diliyle büyük övgüler toplayan Çevik, ikinci filmi “Aidiyet” ile bir kez daha Berlin Film Festivali’nin Forum bölümüne kabul edilerek önemli bir başarıya imza attı. “Aidiyet” en son Mart ayında, dünyanın en önemli modern sanat müzesi sayılan MoMA ve 1969’dan beri bağımsız sinemanın en önemli destekçilerinden Film Society of Lincoln Center’ın ortaklaşa düzenlediği 48. New Directors/New Films’de Amerika prömiyerini yaptı.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi için: fajriff.com

AİDİYET
2019, Türkiye-Kanada-Fransa, 73′

Yönetmen: Burak Çevik
Senaryo: Burak Çevik
Oyuncular: Eylül Su Sapan, Çağlar Yalçınkaya

Konu: 2003’ün Aralık ayında, İstanbul’un banliyö mahallerinin birinde yaşayan 55 yaşındaki bir kadın, evine giren bir yabancı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Cinayete ilişkin yürütülen soruşturma sonucu, maktulün kızı ve kızının sevgilisi göz altına alındı. Dava 2007 yılında sonlandığında, mahkeme ikisini de müebbet hapis cezasına çarptırdı. Aidiyet, 15 yıl sonra bu kriminal vakanın mekânlarını takip ederek cinayeti işleyen zanlının polis karakolunda verdiği ifade eşliğinde topoğrafik bir gözlem yapıyor ve ardından çiftin ilk tanıştığı geceye odaklanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın