Açık Havada “Bir Yaz Gecesi Festivali” Keyfi Gelecek Hafta Başlıyor

Yazan: Ayşe Ebru

Bu yıl altıncısı gerçekleşecek Bir Yaz Gecesi Festivali, 29 Temmuz Cuma günü Beykoz Kundura’da başlıyor. 60’lardan restore klasikler ve canlı müzik eşliğinde sessiz film programının yanı sıra, alternatif sahnelerin özgün grupları Hedonutopia ve The Away Days’i ağırlayacağı müzik programlarının da yer alacağı Bir Yaz Gecesi Festivali, şehrin karmaşasından kaçmak isteyenlere huzurlu ve keyifli bir üç hafta sonu sunuyor.

Festival kapsamında yer alan Restore Klasikler programı bu yıl, Oscar ve Grammy ödüllü müzisyen Henry Mancini’ye odaklanıyor ve usta bestecinin müziklerini yaptığı “The Pink Panther / Pembe Panter”, “A Shot in the Dark / Karanlıkta Bir Çığlık”, “Breakfast at Tiffany’s / Tiffany’de Kahvaltı” ve  “The Party / Tatlı Budala”yı restore edilmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturuyor.

Bir Yaz Gecesi Festivali
A Shot in the Dark / Karanlıkta Bir Çığlık

Festivalin canlı müzik eşliğinde sessiz film programında ise; İzlandalı elektronik ve deneysel pop grubu Múm, 1930 Almanya yapımı klasik “People on Sunday / Pazar Günü İnsanları”na özel hazırladıkları müziklerle 5 Ağustos Cuma akşamı festival sahnesinde olacak. Türkiye’nin önde gelen saksafoncularından, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı, 6 Ağustos Cumartesi akşamı Ernst Lubitsch’in “Lady Windermere’in Yelpazesi” adlı 1925 yapımı sofistike komedisine müzikleriyle hayat verecek. 7 Ağustos Pazar akşamı da Türkçe saykedelik müziğin öncü grubu BaBa ZuLa perdenin önünde olacak ve dönemin meşhur avangard dansçısı ve aynı zamanda sinema tarihinin ilk kadın yönetmenlerinden Alla Nazimova’nın 1922 yapımı filmi “Salomé / Salome”ye eşlik edecekler.

Bir Yaz Gecesi Festivali
People on Sunday / Pazar Günü İnsanları

14 Ağustos’ta sona erecek festivalin kapanışını ise Hedonutopia ve The Away Days konseri yapacak.

Festivale ulaşım için Beşiktaş rıhtımdan hareket edecek tekne servisi ve Beykoz İskelesi’nden kalkacak ring hizmeti ücretsiz sunulurken, özel araçlarıyla gelecek izleyiciler de ücretsiz otopark hizmetinden yararlanabilecek.

Gösterim öncesi Beykoz Kundura’yı yaşayın

Etkinliklerin saat 21:00’de başladığı, kapı açılışının ise saat 19:00’de olacağı festivalde, öncesinde randevu alarak Beykoz Kundura’nın yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisini rehberler eşliğinde ücretsiz gezebilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler ve eski çalışanların ve ailelerinin bağışladığı nesnelerin yanı sıra, 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Lady Windermere’in Yelpazesi

Biletler sınırlı sayıda ve %20 indirimli

Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde altı yıldır düzenlenen festivalin sınırlı sayıda satışa sunulan biletleri, film gösterimleri için 100 TL iken, canlı müzik eşliğinde film gösterimleri ve kapanış konseri için de 150 TL’den beykozkundura.com adresinden alabilir. Biletlerde ayrıca, iki ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirimden yararlanabilirsiniz.

Yorum Yapın

Bunlar da İlginizi Çekebilir