26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Başlıyor!

Yazan: Gaye Taşkan

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 23-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali‘nin hazırlıkları tamamlandı.

Arıplex ve Cinemaximum sinemalarında toplam 141 filmin gösterileceği festivalde, sanatseverler söyleşi, sergi ve atölyelere de katılma imkanı bulacak.

Merakla beklenen ve Türk sinemasının en önemli gündemlerinden birini oluşturan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’ne sayılı günler kaldı. Bu yıl yaptığı yeniliklerle büyük heyecan ve merak uyandıran festival, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar tarafından davet edilen yeni yürütme kuruluyla yoluna devam ediyor. Menderes Samancılar, Timur Savcı, Nebil Özgentürk, Kadir Beycioğlu ve İsmail Timuçin‘in yer aldığı yeni yürütme kurulu, Adanalı sanatçıların ağırlıklı olduğu, usta isimlerden oluşuyor. Yürütme kurulu; temiz, şeffaf, hiçbir ayrım gözetmeyen, sansürsüz ve özgür bir festival için çalıştıklarını belirtiyor. Sinemaseverler tarafından ilgiyle beklenen festivalde bu yıl filmler; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması olmak üzere toplam 4 kategoride yarışacak. Tüm kategorilerde yarışan filmlerle birlikte alanındaki kıymetli isimlerden oluşan jüri üyelerinin yer aldığı festival; onur, emek ve yaşam boyu başarı ödülleriyle renkleniyor. Festivalde ayrıca birbirinden anlamlı konuların bir araya getirildiği birçok özel bölüm de yer alıyor.

Festivalin, 23 Eylül Pazartesi akşamı düzenlenecek açılış töreninde Yaşam Boyu Başarı Ödülü Çin sinemasının usta yönetmeni Xie Fei‘ye, Orhan Kemal Emek Ödülleri ise, görüntü yönetmeni Erdoğan Engin ile makyaj sanatçısı Derya Ergün‘e takdim edilecek. Sinemaseverlerin merakla beklediği Altın Koza Ödülleri, 28 Eylül Cumartesi gecesi düzenlenecek törende sahiplerini bulacak. Aynı gece düzenlenen törende Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri, oyuncu ve müzisyen Zuhal Olcay ile yönetmen, yazar, senarist, besteci Zülfü Livaneli‘ye verilecek.

Yarışma Kategorileri

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

52 filmin başvurduğu Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında, 12 eser Altın Koza Ödülleri için jüri karşısına çıkmaya hak kazandı.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisinde, alanında birbirinden değerli olan isimler yer alıyor. Başkanlığını oyuncu Serra Yılmaz’ın üstlendiği jüride; yönetmen İlksen Başarır, oyuncu Öykü Karayel, senarist ve yapımcı Emine Yıldırım, müzisyen Aytekin Ataş, görüntü yönetmeni Soykut Turan ve sinema yazarı Uğur Vardan yer alıyor. Jüri önüne çıkmaya hak kazanan 12 filmden üçü dünya prömiyerini, dördü de Türkiye prömiyerini Adana’da yapacak. Beş film ise, yönetmenlerin ilk filmi olmalarıyla dikkatleri çekiyor.

Bu yılın Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde; Barış Atay‘ın yönettiği “Aden”, Burak Çevik‘in yönettiği “Aidiyet”, Semih Kaplanoğlu imzası taşıyan “Bağlılık-Aslı”, Serhat Karaaslan‘ın yönettiği “Görülmüştür”, Nihat Durak‘ın yönettiği “Kapı”, Eylem Kaftan‘ın yönettiği “Kovan”, Pelin Esmer‘in yönettiği “Kraliçe Lear”, Ali Aydın‘ın yönettiği “Kronoloji”, Kıvanç Sezer‘in yönettiği “Küçük Şeyler”, Cenk Ertürk‘ün yönettiği “Nuh Tepesi”, Köken Ergun‘un yönettiği “Şehitler” ve Cihan Sağlam‘ın yönettiği “Uzun Zaman Önce” olmak üzere 12 film yarışacak. Jüri önüne çıkmaya hak kazanan filmlerden üçü dünya prömiyerini, dördü de Türkiye prömiyerini Adana’da yapacak. Beş film ise, yönetmenlerin ilk filmi olmalarıyla dikkatleri çekiyor.

SİYAD En İyi Film Ödülü, Cüneyt Cebenoyan Anısına!

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında her yıl verilen SİYAD En iyi Film Ödülü, kısa süre önce kaybettiğimiz sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan anısına verilecek. Bu ödülün adı, kalıcı olarak SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü olarak önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Jüride; SİYAD üyeleri Zeynep Tül Akbal, Necla Algan ve Janet Barış görev yapacak.

Yine aynı yarışmada verilen FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü sahibi ise, Deniz Akçay Katıksız, Aren Perdeci ve Fikret Reyhan tarafından belirlenecek.

Uluslararası Kısa Film Yarışması

12 farklı ülkeden toplam 20 filmin yarışacağı Uluslararası Kısa Film Yarışması kategorisinin jürisinde; sinema yazarı Sevin Okyay, yönetmen, senarist, yapımcı Ceylan Özgün Özçelik ve yapımcı Marsel Kalvo yer alıyor.

Uluslararası Kısa Film Yarışma Seçkisi
FİLMİN ADI YÖNETMENİ ÜLKE
In Our Synagogue Ivan Orlenko Ukrayna
Daughter Daria Kashcheeva Çekya
Stay Awake, Be Ready Pham Thien An Vietnam
Community Gardens Vytautas Katkus Litvanya
Introduction to Imamura Shohei Lee Byung-Ki Güney Kore
Lupus Gökhan İpekkan Türkiye
Rising Puppets of The Limitless Sky Anıl Tokur Türkiye
Deep Love Mykyta Lyskov Ukrayna
Ablam Burcu Aykar Türkiye
Trois Francs Six Sous Clémence Ottevaere, Florence Blain, Louise Leblond, Varoon Indalkar, Morgane Ladjel, Hugo Valdelièvre-Rattier Fransa
Crossfire Mert Berdilek Avustralya
Lauretta Máté Brauner Macaristan
Lunchbox Demet Derelioğlu Aran Çekya
The Shoes Nehir Tuna Türkiye
Aylin Ozan Yoleri Türkiye
Best Game Ever Kristóf Deák Macaristan
Elephantbird Masoud Soheili Afganistan
Ave Eva Oliwia Twardowska Yunanistan
Alarga Soner Sert Türkiye
Son Mikhail Plotinsky Rusya
Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

Türkiye’nin farklı illerindeki birçok üniversiteden öğrencinin katılımıyla gerçekleşen Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nın “Belgesel” kategorisinde 6; “Deneysel” kategorisinde 5 ve “Kurmaca” kategorisinde 6 olmak üzere toplam 17 kısa film yarışacak. Yarışmanın jüri üyeleri; yönetmen Kıvanç Sezer, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ve yapımcı Derya Tarım’dan oluşuyor.

BELGESEL FİLMLER
FİLMİN ADI YÖNETMENİ ÜNİVERSİTE
Başka Biri Gülce Candaş Yaşar Ünv.
Dede Ahmet Keçili Çukurova Ünv.
Hatırımda Soner Akalın Batman Ünv.
Öteki Kübra Bekmez Anadolu Ünv.
Pembe Kimlik Tolunay Tekmek Gümüşhane Ünv.
Yaylacı Fatih Ertekin Çanakkale Onsekiz Mart Ünv.
DENEYSEL FİLMLER
FİLMİN ADI YÖNETMENİ ÜNİVERSİTE
Deveran Feyzullah Erikli Atatürk Ünv.
Donut Paradise Erdem Arslan Mimar Sinan GSÜ.
Farklı Ağıllar Mehmet Özbek Çukurova Ünv.
İnsan Olmadan 3 Dakika Serkan Uzunyol Ege Ünv.
Kendilik Takıntısı Gizem Demircanlı Dokuz Eylül Ünv.
KURMACA FİLMLER
FİLMİN ADI YÖNETMENİ ÜNİVERSİTE
App Hatice Aşkın Dokuz Eylül Ünv.
Arınmışlar Yiğit Erkol Yaşar Ünv.
Kulak Misafiri Ahmet Toğaç İstanbul Okan Ünv.
Lekesiz Mehmet Oğuz Yıldırım Marmara Ünv.
Servis Ramazan Kılıç İstanbul Şehir Ünv.
Yalan Sanatı Ahmet Sagıt Kadir Has Ünv.
Adana Kısa Film Yarışması

Adana Kısa Film Yarışması kategorisinde ise 5 belgesel film, 5 kurmaca film olmak üzere toplam 10 film yarışacak. Adana Kısa Film Yarışması kategorisinin jürisinde; sinema yazarı Evrim Kaya, oyuncu Kemal Burak Alper ve kurgucu Naim Kanat yer alıyor.

FİLMİN ADI YÖNETMENİ
Baraka (Belgesel) Birhat Temel
Çapa (Kurmaca) Nurullah Memiş
Dumandan Hikayeler (Belgesel) Ali Aktemur
Güneşin Öteki Yüzü (Kurmaca) Tan Yavuz
Küfe (Belgesel) Yusuf Yılmaz
Leke (Kurmaca) Tufan Şimşekcan & Ozan Sihay
Remziye (Belgesel) Özge Adanır
Seyirci (Kurmaca) Devran Şimşek
Son Plak (Belgesel) Eren Bayram Çökdü
Yolda (Kurmaca) Hakkı Büyükmertoğlu

Film Gösterim Bölümleri

Dünya Sineması Bölümü

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, yine dünya sinemasının seçkin örneklerini izleyiciyle buluşturacak. Dünya Sineması Bölümü kapsamında; Ustalara Saygı Bölümü‘nde 3 film, Kadın Gözüyle Afganistan Bölümü‘nde 3 film, İnsana Rağmen Bölümü‘nde 3 film ve Panorama Bölümü‘nde 16 film olmak üzere toplam 25 film, festival izleyicisiyle buluşacak.

Festivalin uluslararası programı, bu yıl karanlıktan aydınlığa çıkışı arayan sinemacıların yapıtlarının Türkiye prömiyerlerinden oluşuyor. Dünya sinemasının önde gelen festivallerine seçilen, ödüller kazanan ve sinema otoritelerince beğenilen filmler arasından, insanlığın özellikle çağımızdaki sorunlarını sinema dilinin geniş olanaklarını kullanarak irdeleyen filmler seçkiye alındı. Aralarında, zamanımızın büyük ustalarının da ilk uzun metrajlı filmlerini gerçekleştiren yönetmenlerin de bulunduğu sinemacılar; bir yandan totaliter rejimlerin ve savaşların yol açtığı trajedileri, eleştirilerini esirgemeden beyazperdeye aktarırken bir yandan da bütün insanların eşit, özgür ve doğayla uyumlu yaşadıkları bir hayat özlemini dile getiriyor.

Ustalara Saygı Bölümü

Festivalin bölümleri de bu anlayışla oluşturuldu. Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Çin sinemasında ustaların ustası olarak nitelendirilen Xie Fei‘ye takdim edilecek. Bu vesileyle “Ustaya Saygı: Xie Fei” başlığı altında Türkiye’deki ilk toplu gösterimi ve masterclass’ı düzenlenecek. Xie Fei’nin filmografisi, Çin’in dört bir yanında insanın, özellikle de kadınların zorlu koşullar altındaki yaşama azmini takdir eden ve daha iyi bir hayat için umudunu kaybetmeyen karakterlerin öykülerine odaklanıyor.

Xie Fei

1965 yılında mezun olduğu Bejing Film Akademisi’nde 40 yılı aşkın bir süredir ders veren Xie Fei’nin öğrencileri arasında Çin sinemasına en büyük ödülleri kazandıran Chen Kaige, Zhang Yimou ve Jia Zhangke bulunuyor.

Ustaya Saygı: Xie Fei Bölümü‘nde; usta yönetmen Fei’nin; Altın Ayı ödüllü “Güzel Kokulu Ruhlar Gölünün Kadınları/The Women from the Lake of Scented Souls”, Gümüş Ayı ödüllü “Siyah Kar/Black Snow” ve Montreal ve Shanghai film festivallerinde En İyi Yönetmen ödüllerini kazandığı “Bir Moğol Masalı/A Mongolian Tale” filmleri festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Kadın Gözüyle Afganistan Bölümü

Bu yıl kadın yönetmenlerle büyük bir atak yapan Afgan sineması Altın Koza’nın dikkatinden kaçmadı. 40 yıldır dünya gündeminden işgal, savaş ve terör nedeniyle düşmeyen Afganistan’ı ve Afgan sinemasını bir de kadın gözüyle izlemenin zamanı geldi. Kadın Gözüyle Afganistan başlığı altında üç kadın sinemacının Berlin, Cannes ve Venedik film festivallerine seçilen filmlerinin ilk toplu gösterimi Adana’da yapılacak. Venedik Uluslararası Film Festivali’nin Ufuklar bölümünde yarışan “Havva, Ayşe, Meryem/Hava, Maryam, Ayesha” adlı filmin yönetmeni ve aynı zamanda Afgan Film Kurumu’nun ilk kadın genel direktörü Sahraa Karimi festivalin konuğu olacak.

Havva, Meryem, Ayşe/Hava, Maryam, Ayesha
Sahraa Karimi

“Havva, Meryem, Ayşe” filminin yanı sıra bölümünün diğer filmleri de bu yılın en çarpıcı yapımları arasında gösteriliyor. 2016 yılında Cannes Film Festivali “Yönetmenlerin On Beş Günü” bölümünün büyük ödülünü “Kurtlar ve Kuzu” filmiyle kazanan Shahrbanoo Sadat, aynı bölüme seçilen ikinci uzun metrajlı filmi “Yetimhane/Parwareshgah” ile Adana’ya konuk olacak. Sokakta yaşayan sinema delisi Kudret’in eğitim ve hijyene önem verilen bir Sovyet yetimhanesine yerleştirilmesinden Taliban’ın iktidarı ele geçirmesine dek geçen süreci konu alan film, bir döneme tanıklık ediyor.

Yetimhane/Parwareshgah
Shahrbanoo Sadat

Bölümü tamamlayan üçüncü film olan “Yarım Bıraktıklarımız/What We Left Unfinished” ise Sovyet yönetimi altında Afgan sinemasını anlatan bir belgesel. Yönetmen Mariam Ghani‘nin Berlin Film Festivali “Forum” bölümünde prömiyeri yapılan filmi, sansür nedeniyle tamamlanamayan beş filmin öyküsünü ve yaratıcılarının sinema tutkusunu onların ağzından aktarıyor.

Yarım Bıraktıklarımız/What We Left Unfinished
Mariam Ghani

İnsana Rağmen Bölümü

İnsana Rağmen, özellikle gençlere, çocuklara ve tabii ebeveynlerine hitap edebilecek; iklim değişimine aldırmaksızın devam eden tüketim çılgınlığına karşı onları bilinçlendirecek ve gelecek için onlara yol gösterecek bir bölüm olarak tasarlandı. Gezegenimizin geçirdiği iklim değişiminin etkileri hayatımızı her geçen gün daha fazla etkilediği halde insanın dünyayı ve kaynaklarını sorumsuzca sömürme hali de bütün hızıyla devam ediyor. Bilim insanları bir yandan geri dönülmez noktaya doğru hızla yol aldığımız konusunda bizi uyarırken bir yandan da çare arayışını sürdürüyor.

Sivil toplum kuruluşları ve aktivistlerin yanı sıra sanatçılar da dünyamızın geleceği için umudu tüketmemek, çocuklarımızı çevre felaketlerinin yerine doğayla uyum içinde sağlıklı bir gelecek sunmak için çaba gösteriyor. Geniş kitleler çevre sorunlarına karşı hassasiyeti arttırmaya başladı. Herkesin yapabileceği basit eylemlerle gidişata dur demek istiyorlar. Onlara içinde bulunduğumuz çağı ve insanın dünyayı yeniden şekillendirirken doğaya, dolayısıyla kendine verdiği zararı doğru anlatan, doğayla uyumlu yaşam tarzının insana nasıl mutluluk verdiğini hatırlatan ve iklim değişimine karşı neler yapabileceği konusunda fikir veren üç filmden oluşan bir program hazırlandı.

Bölüm, 2018-2019 yıllarında dünyanın önde gelen festivallerine seçilen ve ödüller kazanan üç doğa dostu filmden oluşuyor: Madenciliğin yol açtığı doğa kıyımını, bilim insanlarının araştırmaları çerçevesinde sergileyen “İnsan Çağı/Anthropocene: The Human Epoch”; küresel ağaçlandırma kampanyasıyla sera etkisini frenlemeyi hedefleyen “2040” ve Sundance Film Festivali’nde en çok ödül kazanan film olan, geleneksel arıcılık ve bal toplama yöntemlerini konu alan “Bal Ülkesi/Honeyland”.

Filmlerin ilki: yapımı dört yıl süren, ünlü aktris Alicia Vikander’in anlatıcısı olduğu, Toronto, Sundance ve Berlin film festivallerinde büyük ilgi gören “İnsan Çağı/ Anthropocene: The Human Epoch”. “Manufactured Landscapes” (2006) ve “Watermark” (2013) filmlerini de gerçekleştiren Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier ve Edward Burtynsky‘nin imzasını taşıyan bu film, insanın ‘gezegen mühendisliği’nde geldiği aşamayı gözler önüne seriyor. Uluslararası bilim insanlarından oluşan Anthropocene Working Group’un dünyadaki jeolojik değişime dair on yıllık bir araştırmasını temel alan İnsan Çağı, Çin kıyılarını kaplayan beton duvarlardan Şili’nin Atacama Çölü’ndeki lityum buharlaştırma çukurlarına varıncaya dek, başta madencilik olmak üzere gezegendeki büyük sömürünün boyutunu gözler önüne seriyor.

Bu filmin haklı eleştirel yaklaşımının karşısına ise adı kadar tatlı bir film olan “Bal Ülkesi/Honeyland” konarak insanlara başka bir hayatın mümkün olduğu hatırlatılmak istendi. Makedonya’nın bir dağ köyünde yaşlı annesiyle birlikte yaşayan, geçimini geleneksel yöntemlerle bal üreterek kazanan Türk asıllı ve filmde Türkçe konuşan Hatice’nin öyküsü izleyenlerin içini ısıtıyor. Hatice’nin yeni komşularına balcılık konusunda verdiği öğütleri tutmaları üzerine gelişen olaylara odaklı “Bal Ülkesi/Honeyland”, ABD’nin en önemli festivali Sundance’te bu yıl en fazla ödül kazanan film oldu. Dünya Sineması Jüri Büyük Ödülü’nün yanı sıra mükemmel görüntüleri ve yaratıcı sinema dili nedeniyle Jüri Özel Sinematografi Ödülü ve Jüri Özel Orijinallik Ödülü kazandı. Kuzey Amerika’da Temmuz ayında gösterime giren Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov imzalı film, eleştirmenler ve izleyicilerden şiirselliğiyle övgüler topluyor.

“Bal Ülkesi/Honeyland”

Gezegenimiz somut biçimde değişirken elimiz kolumuz bağlı oturacak mıyız? 2015 yılında şeker tüketiminin zararlarını konu alan “That Sugar Film” ile sükse yapan Avustralyalı Damon Gameau bu kez bitki örtüsünü ele alıyor. Bir kızı bulunan Gameau, onun 25 yaşına geleceği 2040 yılında “Dünya neye benzeyecek?” sorusunu soruyor. Çölleşmiş bir dünya yerine bütün çocukların geleceği için dünyayı olabildiğince çok ağaçlandırmanın iklim değişimi ve başka olumsuz çevre faktörlerini önleyebileceği bilimsel savıyla küresel çapta bir kampanya başlatılır. Bu kampanya özellikle okullara sunulur. Var olan ormanları dahi koruyamadığımız bugünlerde “2040” filmi; durmaksızın ağaç dikerek yeşil bir gelecek uğruna çaba göstermenin umutsuzluğa ve yılgınlığa kapılmaktan daha yapıcı olduğu fikriyle çocuklara iyimserlik aşılıyor.

Panorama Bölümü

Cannes’da Ödül Kazanan Filmlerin Türkiye Prömiyerleri Adana’da

2019 Cannes Film Festivali’nin en büyük ödüllerini kazanan filmlerin Türkiye prömiyerleri, Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapılacak. Altın Palmiye kazanan Bong Joon Ho imzalı “Parazit/Gisaengchung”; En İyi Yönetmen ödülünü alan Dardenne Biraderler imzalı “Genç Ahmed/Le Jeune Ahmed”; Emily Beecham’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü kazandıran Jessica Hausner imzalı “Küçük Joe/Little Joe” ve Antonio Banderas’a En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandıran Pedro Almodovar imzalı “Acı ve Zafer/Dolor y Gloria” Türkiye’de ilk kez Adanalı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Senaryosu Almodóvar’ın yaşamından otobiyografik izler taşıyan “Acı ve Zafer”de; hayatının eski parlak günleri geride kalmış ünlü bir yönetmenin 1960’larda taşrada geçen çocukluğundan gençlik yıllarının unutulmaz ilk aşkına, bugüne kadar yaptığı tercihlerle şekillenen hayat hikayesi ve yaşamında iz bırakan olaylar duygu yüklü bir bakış açısıyla anlatılıyor.

Güçlü senaryosu ve janrlar arası duruşuyla dikkat çeken “Parazit”te Bong, “Snowpiercer” ve “Okja”da işlediği sosyal adaletsizlik ve farklı toplumsal sınıflar arası kutuplaşma konusunu, yüksek mizah ve hicivle ele almaya devam ediyor.

Jessica Hausner’in bilimkurgu-gerilimi “Küçük Joe”da; ideal sıcaklıkta güzelce bakılıp kendisiyle düzenli konuşulunca sahibine oksitoksin ve serotonin salgılatarak mutlu eden Küçük Joe, beklenmedik yan etkileri de olan, genetiğiyle oynanmış kırmızı bir çiçektir.

Dardenne Biraderler’in Belçika’da doğup büyümüş, dinini öğrenme ve uygulama çabasındaki Arap kökenli “Genç Ahmed”inin hayata bakışı, tanıştığı bir imamla değişiyor ve çevresindeki insanları sorgulamaya başlıyor. Radikalleştikçe kendini bir ıslahevinde buluyor.

Karanlık Öykülerden Çıkan Eşitlik ve Özgürlük Işığı

Uluslararası programda bu yıl öne çıkan iki Guatemala yapımı yer alıyor. Gösterildiği Venedik Uluslararası Film Festivali’nde Yönetmenlerin Günleri Bölümü Büyük Ödülü’nü kazanan, ünlü yönetmen Jayro Bustamante imzalı bir hortlak hikâyesi “Ağlayan Kadın/La Llorona” ve Cannes Film Festivali’nde en iyi ilk filme verilen Altın Kamera ödülünü kazanan Cesar Diaz imzalı sosyal gerçekçi “Annelerimiz/Nuestras Madres”, Maya Ixil halkına uygulanan soykırımı birbirinden çok farklı ama aynı güçte çarpıcı biçemlerle aktarıyor.

Locarno Uluslararası Film Festivali’nde Regis Myurpu’ya En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Leopar kazandıran ve FIPRESCI Ödülü’nü alan Maya Da-Rin imzalı “Ateş/A Febre” de, Brezilya’daki Desana yerli halkının yaşam koşullarını tür sinemasıyla harmanlayarak anlatan, şaşırtıcı güçte bir ilk film. Laos’tan Mattie Do ise Venedik Yönetmenlerin Günleri’nde gösterilen filmi “Uzun Yürüyüş/Bor Mi Vanh Chark”ta, sosyo-ekonomik eleştirisini zaman kavramıyla oynadığı kompleks bir hortlak hikayesinin içine gizliyor.

Polonyalı usta Agniezska Holland‘ın Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yarışan “Bay Jones/Mr. Jones”u da, tarihin karanlık bir döneminin tanıklığı aracılığıyla bugüne ışık tutuyor. Ukrayna – Rusya ilişkilerini anlamak için bu filmin ince işçiliğiyle tarihte yolculuk etmek elzem. Alexander Zolotukhin‘in Berlinale Forum seçkisinde yer alan filmi “Bir Rus Genci/Malchik Russkiy” ise savaş karşıtı bir mesaj için izleyiciyi çok daha geriye, 1. Dünya Savaşı’na götürüyor ve geçmişte çekilmiş izlenimi veren görüntüleriyle, gencecik bir askerin cephedeki çilesini bir müzik eserinin provasına paralel olarak yenilikçi bir üslupla anlatıyor.

“Ve Sonra Dans Ettik/And Then We Danced”

Erkek egemen toplumun karanlığı da seçkideki filmlerin mizah dolu eleştirilerinin hedefinde. “#DişilHaz/#Female Pleasure” belgeseli dünyanın dört bir yanından kadınların sesi olurken Mitevska Kızkardeşler‘in Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan ve Ekümenik Jüri Ödülü kazanan “Onun Adı Petrunya/Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija” filmi, kadın olarak baskılandığı cemaate beklenmedik bir eylemle isyan ediyor. İsveçli Gürcü yönetmen Levan Akin, Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin On Beş Günü seçkisinde yarışan “Ve Sonra Dans Ettik/And Then We Danced”te; anayurdundaki eril şiddete ve cinsiyetçiliğe dans ederek direnmenin ve özgürleşmenin yolunu bulan bir karaktere odaklanıyor.

Filistinli Ahmad Ghossein ise Venedik Uluslararası Film Festivali Eleştirmenlerin Haftası’nda yarışan ve Eleştirmenlerin Haftası Büyük Ödülü ile İzleyici Ödülü’nü kazanan “Bütün Zaferlerimiz/Jeedar El Sot”da, ironik biçimde halkının esaretini anlatırken Filistin-İsrail çatışmasının gerçekliğinden kopup karanlığın içinden bir çıkış yolu gösteremiyor.

DÜNYA SİNEMASI BÖLÜMÜ
Ustalara Saygı: Xie Fei / Tribute: Xie Fei
FİLMİN ADI YÖNETMENİ ÜLKE
A Mongolian Tale/Bir Moğol Masalı Xie Fei Hong Kong, Çin
The Women from the Lake of Scented Souls/Güzel Kokulu Ruhlar Gölünün Kadınları Xie Fei Çin

 

Black Snow/Siyah Kar Xie Fei Çin

 

Kadın Gözüyle Afganistan / A Female Gaze To Afganistan
FİLMİN ADI YÖNETMENİ ÜLKE
Hava, Maryam, Ayesha/Havva, Meryem, Ayşe Sahraa Karimi Afganistan
The Orphanage/Yetimhane Shahrbanoo Sadat Danimarka, Almanya, Afganistan, Fransa, Lüksemburg
What We Left Unfinished/Yarım Bıraktıklarımız Mariam Ghani Afganistan, Katar, ABD
İnsana Rağmen
FİLMİN ADI YÖNETMENİ ÜLKE
Anthropocene: The Human Epoch/İnsan Çağı Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky Kanada
2040 Damon Gameau Avustralya
Honeyland/Bal Ülkesi Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov Makedonya
Panorama
FİLMİN ADI YÖNETMENİ ÜLKESİ
Parasite/Parazit Joon-ho Bong Güney Kore
Pain and Glory/Acı ve Zafer Pedro Almodovar İspanya
Young Ahmed/Genç Ahmed Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne Belçika, Fransa
First Love/İlk Aşk Takashi Miike Japonya, İngiltere
Little Joe/Küçük Joe Jessica Hausner Avusturya, İngiltere, Almanya
Our Mothers/Annelerimiz Cesar Diaz Guatemala, Belçika, Fransa
And Then We Danced/Ve Sonra Dans Ettik Levan Akin İsveç, Gürcistan, Fransa
The Wild Goose Lake/Güney İstasyonunda Randevu Diao Yinan Çin, Fransa
The Weeping Woman/Ağlayan Kadın Jayro Bustamante Guatemala, Fransa
The Fever/Ateş Maya Da-Rin Brezilya, Fransa, Almanya
The Long Walk/Uzun Yürüyüş Mattie Do Laos, İspanya, Singapur
A Russian Youth/Bir Rus Genci  Alexander Zolotukhin Rusya
All This Victory/Bütün Zaferlerimiz Ahmad Ghossein Lübnan, Fransa
#Female Pleasure/#Dişil Haz Barbara Miller İsviçre, Almanya
Mr. Jones/Bay Jones Agnieszka Holland Polonya, İngiltere, Ukrayna
God Exists, Her Name is Petrunija/Onun Adı Petrunya Teona Strugar Mitevska Makedonya, Belçika, Fransa, Hırvasitan, Slovenya

Özel Ödüller

Türk sinemasının önemli gündemlerinden birini yaratan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, ustaları unutmuyor.

Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri Zuhal Olcay ile Zülfü Livaneli’nin…

Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri; bu yıl oyuncu ve müzisyen Zuhal Olcay ile yönetmen, yazar, senarist, besteci Zülfü Livaneli’ye veriliyor. İki usta isme ödülleri, 28 Eylül 2019 Cumartesi akşamı gerçekleşecek Altın Koza Ödül Töreni’nde takdim edilecek.

Orhan Kemal Emek Ödülleri Derya Ergün ve Erdoğan Engin’in…

Festivalde bu yıl ilk kez düzenlenen Orhan Kemal Emek Ödülleri görüntü yönetmeni Erdoğan Engin ve makyaj sanatçısı Derya Ergün’e veriliyor. Orhan Kemal Emek Ödülleri, 23 Eylül 2019 Pazartesi akşamı düzenlenecek açılış töreninde sahiplerine takdim edilecek.

Çin Sinemasının Büyük Ustası Xie Fei’ye Altın Koza’dan Yaşam Boyu Başarı Ödülü!

Çin sinemasının usta yönetmeni; Chen Kaige, Zhang Yimou ve Jia Zhangke gibi dünya çapındaki yönetmenlerin hocası Xie Fei, Türkiye’de ilk kez 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’ne konuk oluyor. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ve Gümüş Ayı ödüllerini alan usta yönetmen, bugüne kadar birçok uluslararası ödüle de layık görüldü. Filmlerinin toplu gösterimi Türkiye’de ilk defa, 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapılacak olan Xie Fei‘ye Yaşam Boyu Başarı Ödülü de açılış töreninde takdim edilecek.

Usta yönetmen festival kapsamında bir de masterclass ile sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Fei, 26 Eylül Çarşamba günü Cinemaximum Salon 4’te 17.45 seansında gösterilecek olan “Güzel Kokulu Ruhlar Gölünün Kadınları” filminin bitiminde izleyiciyle buluşacak.

Triple Shot

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan ve ilk üç filmini tamamlamış yönetmenlerin sinemasına odaklanmayı hedefleyen bu bölümde, Ramin Matin‘in yönettiği “Kusursuzlar”, “Canavarlar Sofrası” ve “Son Çıkış” filmleri Adanalı sinemaseverlerle buluşacak.

Son Çıkış

Özel Gösterim Bölümleri

Anılarına…

Aytaç Arman – Cengiz Sezici

Festivalde, kısa süre önce kaybettiğimiz Adanalı oyuncular Aytaç Arman ve Cengiz Sezici anılıyor. Usta oyuncuların birlikte rol aldığı “Fatmagül’ün Suçu Ne?” filmi sanatçıların anısına gösterilecek. Filmin sunumunu aynı filmde rol almış Adanalı oyuncu Menderes Samancılar yapacak.

Yavuz Özkan

Türk Sinemasının önemli kayıplarından biri olan yönetmen Yavuz Özkan da festivalde gösterilecek “Maden” filmiyle anılıyor. Filmin sunumunu Aycan Çetin, Burak Göral ve Menderes Samancılar yapacak.

SİYAD Kısa Film Beşlisi

Bu yıl 51’incisi düzenlenen SİYAD Ödülleri o yıl içinde gösterilen kısa film, belgesel ve uzun metrajlı filmlerin ödüllendirilmesinden oluşuyor. Uzun metrajlı filmler tüm üyelerin oylamasına açık. Belgesel ve kısa filmler ise kurullar tarafından seçilen beş filmin aday olmasıyla bütün üyelerin oylamasına sunuluyor.

Kısa Film Kurulu Başkanı Banu Bozdemir’in katkılarıyla bu yılın aday filmleri ‘SİYAD Kısa Film Beşlisi’ olarak Adanalı seyirciyle buluşuyor. Bu yılın SİYAD Kısa Film Beşlisi; Metehan Şereflioğlu‘nun “Her Şey Yolunda”, İlke İzgi‘nin “Patates Olmak Çok Zor”, Veysel Çelik‘in “Salvation Rain”, Gökhan Kaya‘nın “Bir Filmin Duruşması” ve Umut Subaşı‘nın “Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var” filmlerinden oluşuyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın