26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Başladı!

Yazan: Gaye Taşkan

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 23-29 Eylül 2019 tarihleri arasında devam edecek olan 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, sabah Atatürk Anıtı’na Çelenk Koyma Töreni’yle başladı! Atatürk Parkı’nda gerçekleşen tören; Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Altın Koza A.Ş. yönetim kurulu, festival yürütme kurulu üyeleri, Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları, sinema ve sanatseverlerin katılımlarıyla gerçekleşti.

Açılış Töreni
Atatürk Anıtı'na Çelenk Koyma Töreni
Zeydan Karalar, Akif Kemal Akay

Daha Fazla Oku: 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Finalistleri Belli Oldu!

Açılış Töreni

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ‘nin ilk günü; 50. Yılında Altın Koza Sergisi, Engelsiz Film Gösterimi ve Altın Koza Kısa Film Atölyesi‘yle devam etti. Aynı akşam gerçekleşen Yaşam Boyu Başarı ve Emek Ödülleri’nin verildiği Açılış Töreni’ne; festival yürütme kurulu üyeleri Menderes Samancılar, Nebil Özgentürk, Kadir Beycioğlu ve İsmail Timuçin, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanı Serra Yılmaz, üyeleri İlksen Başarır, Öykü Karayel, Emine Yıldırım, Aytekin Ataş, Soykut Turan ve Uğur Vardan katıldı.

Serra Yılmaz
Soykut Turan, Oykü Karayel, İlksen Başarır, Serra Yılmaz, Emine Yıldırım, Aytekin Ataş, Uğur Vardan

Törene ayrıca Erkan Can, Güven Kıraç, Levent Ülgen, Olgun Şimşek, Ülkü Duru, İştar Gökseven, Serpil Tamur ve Levent Özdilek gibi ünlü isimler de katıldı.

Erkan Can, Olgun Şimşek
Güven Kıraç, Levent Ülgen
İştar Gökseven, Serpil Tamur, Ülkü Duru
Nilüfer Bıyıklı, Levent Özdilek

Törende; Orhan Kemal Emek Ödülleri görüntü yönetmeni Erdoğan Engin ve makyaj sanatçısı Derya Ergün‘e, Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Çin sinemasının usta yönetmeni Xie Fei‘ye takdim edildi. Erdoğan Engin’e ödülü Erkan Can, Derya Ergün’e Nebil Özgentürk; Xie Fei‘ye ise Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar tarafından takdim edildi.

ebil Özgentürk, Derya Ergün
Derya Ergün, Nebil Özgentürk
Derya Ergün
Erdoğan Engin, Erkan Can
Erdoğan Engin, Erkan Can
Erdoğan Engin
Xie Fei
Zeydan Karalar
Zeydan Karalar, Xie Fei
Zeydan Karalar, Xie Fei
Zaydan Karalar
Xie Fei

Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ve Gümüş Ayı ödüllerine layık görülen usta yönetmen Xie Fei, Türkiye’ye ilk defa geldiğini belirtirken, bu ödülü almaktan ve filmlerinin festival süresinde gösterilecek olmasından çok mutlu olduğunu belirterek teşekkürlerini sundu. Usta yönetmen Xie Fei, festival kapsamında 26 Eylül Perşembe günü Cinemaximum Salon 4‘de saat 17.45’te gerçekleşecek olan masterclass’la sinemaseverlerle buluşacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın