24. Gezici Festival Yolculuğunu Tamamladı!

Yazan: Öykü Erbay

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 30 Kasım’da Ankara’da başladığı yolculuğunu 13 Aralık’ta Kastamonu’da tamamladı. Oyuncular Damla Sönmez, Tuğçe Altuğ, Murat Kılıç, Emrah Kolukısa, Rıza Sönmez ve Muzaffer Özdemir; yönetmenler Mahmut Fazıl Coşkun, Zeki Demirkubuz, Tolga Karaçelik, Ahmet Boyacıoğlu ve Ali Kemal Çınar’in yanı sıra birçok oyuncu, yönetmen, yapımcı, eleştirmen, küratör ve müzisyeni ağırlayan festivalde 60’ın üzerinde film, iki hafta boyunca Ankara, Sinop ve Kastamonulu sinemaseverlerle buluştu. Geçen yıla göre her şehirde izleyicisini arttıran Gezici Festival, yılın en iyi filmlerini önümüzdeki yıl da Anadolu’daki izleyicilere götürmeye devam edecek.

24. Gezici Festival, dünya festivallerinden ödülle dönen filmlerden sinema tarihinin değeri sonradan anlaşılmış başyapıtlarına, Türkiye sinemasının dikkat çeken örneklerinden korku sineması seçkisine, sinemanın her döneminden ve her türden filme yer verdiği programıyla Ankara, Sinop ve Kastamonulu izleyicilere unutulmaz bir sinema ziyafeti yaşattı.

Ünlü Yönetmenler ve Oyuncular Gezici Festival’deydi

Festival, üç şehirde birçok ünlü oyuncu ve yönetmeni ağırladı. Türkiye 2018 bölümünde yer alan ‘Sibel’in başrol oyuncusu Damla Sönmez, filmin festivaldeki ilk gösteriminin ardından Ankaralı izleyicilerle buluştu. Aynı bölümde yer alan ‘Arada’nın yönetmeni Ali Kemal Çınar ve “Dünya Sineması” bölümünde gösterilen ‘Uzak Evren’in yapımcısı Deniz Buga da Ankara’daki gösterimlerin ardından seyirciyle buluşan konuklar arasındaydı. Ahmet Boyacıoğlu‘nun yeni filmi ‘Paranın Kokusu’nun Ankara’daki gösterimi izleyicilerin büyük ilgisiyle karşılandı. Gösterimin ardından Ahmet Boyacıoğlu, Murat Kılıç, Rıza Sönmez, Muzaffer Özdemir, Emrah Kolukısa ve Ankaralı yerel oyuncular izleyicilerden gelen soruları yanıtlamak için salondaydı.

Mahmut Fazıl Coşkun‘un ödüllü filmi ‘Anons’, yönetmenin katılımıyla Ankara, Sinop ve Kastamonu’da gösterildi. Ayrıca, yönetmenin Gezici Festival için hazırladığı “Görünmez Kentler” bölümünde yer alan filmler de bu üç şehirde yönetmenin sunumuyla izleyicilerle buluştu. Yönetmen Tolga Karaçelik ve oyuncu Tuğçe Altuğ‘un katılımıyla gerçekleşen, Sinop’un açılış filmi ‘Kelebekler’in gösterimine sinemaseverlerin ilgisi büyüktü. Zeki Demirkubuz Kastamonu Üniversitesi öğrencileri ile buluştu ve genç sinemaseverlerin sorularını yanıtladı.

Gezici Festival, İzleyicileri Sinema Tarihinde Bir Yolculuğa Çıkardı

Sinema yazarları Jonathan Rosenbaum ve Ehsan Khoshbakht‘ın ABD Büyükelçiliğinin desteğiyle hazırladığı “Yalanlar Çağı” bölümünde yer alan üç klasik, Khoshbakht ve film eleştirmeni Imogen Sara Smith‘in sunumlarıyla gösterildi. Khoshbakht ayrıca, Il Cinema Ritrovato Film Festivali ile işbirliğiyle gösterilen, devrim sonrası Küba’ya kamerasını çeviren 1968 yapımı ‘Azgelişmişlik Anıları’nın gösterimi öncesinde sinemaseverlerle buluştu.

ABD ve Hollanda Büyükelçiliklerinin katkılarıyla düzenlenen “Sessiz Serüven” bölümünde yer alan ‘Kapının Ardı’, San Francisco Sessiz Film Festivali Yönetmeni Robert Byrne’ün, ‘Delft Porseleninin Sırrı’ ise Hollanda Eye Film Müzesi sessiz film küratörlerinden Elif Rongen-Kaynakçı’nın sunumlarıyla gösterildi. Bu iki klasiğe, dünyanın en çok tanınan sessiz sinema müzisyenleri Stephen Horne ve Frank Bockius canlı performanslarıyla eşlik etti.

Aç Hayaletler Adası

AB Sivil Düşün Programı ve Goethe Institut katkılarıyla hazırlanan “Sığınma(sız)” bölümünde göçmen sorununu farklı boyutlarıyla ele alan filmler gösterildi. Bölümde yer alan ‘Aç Hayaletler Adası’nın gösterimine, filmde öyküsü takip edilen Poh Lin Lee de katıldı. Lee, gösterimin ardından seyircilerden gelen soruları yanıtladı. Festival, “Sığınma(sız)” bölümüne eşlik eden bir video sergisine de ev sahipliği yaptı. Türkiye’deki Suriyeli göçmenlerin hikâyelerini anlatan ve 17 videodan oluşan “Türkiye’ye Hoş Geldin” başlıklı sergi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeydi.

24. Gezici Festival’de, ABD ve Hollanda Büyükelçiliklerinin desteğiyle hazırlanan “Çocuk Filmleri” programı küçük izleyicilerle buluştu. Hollanda Büyükelçiliği, Cinekid Çocuk Filmleri Festivali ve Genç Kültür Türkiye’nin katkılarıyla Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezi öğrencileri, eğitmen Elif Boyacıoğlu ile ilk canlandırma filmlerini ürettiler.

Festivalde ayrıca, Can Evrenol‘un seçtiği filmlerden oluşan “Korku Sineması” seçkisi, yılın en dikkat çeken kısa filmlerinin yer aldığı “Kısa İyidir” programı ve sanatçı Didem Pekün‘ün iki deneysel belgeseli de sinemaseverlerle buluştu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum Bırakın