Ana sayfa Haberler Festivaller Ulusal Kısa ve Belgesel Film Yarışma bölümlerine başvuran filmlerin ön eleme sonuçları...

Ulusal Kısa ve Belgesel Film Yarışma bölümlerine başvuran filmlerin ön eleme sonuçları belli oldu.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından 12 – 22 Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 20. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin, Ulusal Kısa ve Belgesel Film Yarışma bölümlerine başvuran filmlerin ön eleme sonuçları belli oldu.

Yoğun başvurunun yaşandığı yarışmalı bölümlerin ön eleme sonuçları şöyle:

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
Festival kapsamında düzenlenen “Ulusal Kısa Film Yarışması” için Bülent Özkam, Cumhur Canbazoğlu ve Prof. Dr. Oğuz Onaran’dan oluşan ön eleme Seçiciler Kurulu; başvuran 204 filmin arasından 18 kurmaca , 10 canlandırma ve 12 deneysel olmak üzere toplam 40filmin yarışmaya katılmasına karar verdi:

Kurmaca

1. Asansör, Özgür Onurme
2. Bihaber, Serhat Karaoğlan
3. Bizatihi Şey, Murat İncedemir
4. Çimenlikte Uzanmak Mehmet Can Yavuz
5. Dore Giderken, Anıl Kaya
6. Geri Dönüşüm Günlüğü, Efe Conker
7. İnsan-lık, Eray Mert
8. İz, Suat Şenocak
9. Kafes, Erdem Tepegöz
10. Kırmızı Etsek Düşleri.., Burkay Doğan
11. Kukla Adam, Erdem Tepegöz
12. Metroıst, Övünç Güvenışık
13. Sapak, Fırat Mançuhan
14. Siyah Beyaz, Kemal Tezcan
15. Şah Mat, Sıla Ünlü
16. Şubat – Dünya Sarsıldıktan 17 Yıl Kadar Sonra, Nazım Güveloğlu
17. Vanti, Eren Gülbey – Doğuş Bitecik
18. Yaşlı Adam ve Kara Kuş, Hüseyin Mert Erverdi

Canlandırma

1. An, İlhami Tunç Gencer
2. Cv, Aykut Öz
3. Dünyanın Sonuna Doğru, Murat Tahan
4. Gemeınschaft, Özlem Akın
5. Hayat – Derin Uzay, Mertcan Mertbilek
6. Radıanatıon, Nazlı Güler
7. Tahtakurdu, Mehmet Akif Yiyen
8. Tavşan! Tavşan!, Burak Kurt – Münire Bozdemir
9. Yağmur Sancısı, Reyhan Meral
10. Yar, Mert Kızılay

Deneysel

1. 1 1/2 Saat, Gizem Deniz Güneri
2. 62, Bora T. Topaloğlu – Eray Günay
3. Açık Rüya, Gürkan Atakan
4. Anoptikon, B. Doğan – Ö. Dilek – M. Ş. Arslan
5. Bengi Dönüş, Özgür Özcan
6. Derin Uyku, Zeynep Çamcı
7. Dokuz, Veysel Cihan Hızar
8. Döngü, Uğur E. Deniz – Ahmet S. Kaplan
9. Id, Simge Gökbayrak
10. Seken Palazlar, Banu Onrat – Özlem Sarıyıldız
11. Sonsuz Gelip Geçici, Özgür Özcan
12. Uyuyan Günah Da İşlemez, Veysel Çelik

Ulusal Kısa Film Yarışma Dışı Gösterim Programı’nda izleyici karşısına çıkacak 20 film ise şu şekilde:

1. Bekleyiş, Emine Emel Balcı
2. Bir Sonraki Tren, Alaaddin Toy
3. Boyut, Leoana Hamşikova
4. Death of the Fisherman, Arda Karabayram
5. Dilber’lerin Düğümü, Burkay Doğan
6. Gullyabanı, Hamit Annak
7. Heykel ve Kadın, Delal Bozkurt
8. Kabil’in Çocukları, Ceyhun Konak
9. Kağıt Gemi, Yüksel Erol
10. Kağıtlar, Alican Durbaş
11. Kağıttan Hayatlar, Savaş Baykal
12. Kayıp Aranıyor, Ozan Yıldırım
13. Kırmızı İp, Mehmet Ali Baran
14. Küçük Hayaller Büyük Mutluluklar, Mehmet Sevim
15. Pamuk, Zeynep Çamcı
16. Pembe İnek, Onur Gürsoy
17. Sardunya, Mustafa Emin Büyükcoşkun
18. Senmova, Tuğçe Şen
19. Tahta Parmaklıklar, Gökhan Mezarcı
20. Yokuş, Mehmet Can Mertoğlu

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
Festival kapsamında düzenlenen “Ulusal Belgesel Film Yarışması” için Ahmet Gürata, Ersan Ocak ve Kurtuluş Özgen’den oluşan ön eleme Seçiciler Kurulu; 10 Profesyonel, 15 Amatör olmak üzere toplam 25 belgesel filmin yarışmaya katılmasına karar verdi:

Profesyonel Belgesel
Toplam 26 filmin başvurduğu profesyonel kategoride, başvuru koşullarını eksiksiz yerine getiren 24 film değerlendirmeye alındı. Buna göre profesyonel kategoride yarışmaya hak kazanan 10 film şöyle:

1. 3 Saat, Can Candan
2. Hayatın Ritmi: Aksak, Yasin Ali Türkeri
3. İşkenceye Tolerans, Armağan Pekkaya-Umut Kol
4. Lilit’in Kızkardeşleri, Emel Çelebi
5. Nazım’ın Küba Seyahati, Çağrı Kınıkoğlu – Gloria Rolando
6. Sütlü Çikolata, Ahmet Ilgaz
7. Şehir İnsanları, Lütfi Özarslan
8. TransAsya, Bingöl Elmas
9. Yaşam Arsızı, Yasemin Aklaya
10. Yavuz Turgul’un Dünyası, Sadık Battal

Amatör Belgesel
Toplam 44 filmin başvurduğu amatör kategoride, başvuru koşullarını eksiksiz yerine getiren 37 film değerlendirmeye alındı. Buna göre amatör kategoride yarışmaya hak kazanan 15 film şöyle:

1. Alamet-i Üstüvane, Serdar Güven
2. Argu, Ersen Çıra, İhsan Öztürk
3. Ayakların Efendisi, Burçe Armağan, Elif Ak
4. Beyaz Prenses, D. Emre Karadaş – Deniz Oğuzsoy
5. Bir İnat Uğruna, Can Diker
6. Ekmek Denizin Dibinde, İbrahim Yozoğlu
7. Hayal Müzesi, Ali Canlar
8. Hurdacı, Tuğrul Kurban
9. Kagit Hane, Belgin Cengiz – Oguz Karabeli
10. Mahalle Maçı, Varol Uzlu
11. Mazot Kokusunda Yaşamlar, Bülent Doruk – Erol Dinç
12. Mezra Ezidiya, Rodi Yüzbaşı
13. Oyunbozan, Ayşe Özge Doğan
14. Pembe Gri, Emre Yalgın
15. Şairin Ölümü, Elif Ergezen

Ulusal Belgesel Film Yarışma Dışı Gösterim Programı’nda izleyici karşısına çıkacak 6 belgesel film ise şu şekilde:

1. Asi Ruh, Ersin Kana
2. Haydarpaşa, Şükran Bircan Özmen, Ömer Özmen
3. Nefti Yeşil Ve Mavi, Cahit Akçam
4. Osmanoğlu’nun Sürgünü, Kerime Senyücel
5. Pırdesur, Caner Canerik
6. Sokağın Sesi, Mihriban Seze

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın