Ana sayfa Haberler Etkinlikler Gölge Et Yeter 5-28 Şubat tarihleri arasında

Gölge Et Yeter 5-28 Şubat tarihleri arasında

İstanbul Modern Sinema, Altyazı Dergisi işbirliğiyle 05 – 28 Şubat tarihleri arasında Gölge Et Yeter adlı bir program sunuyor.

Programda, Alexandre Alexeieff’in beş kısa filmi ve belgeseli, Sonsuz Yollardan Hikâyeler, Sita Blues Söylüyor, Bir Zamanlar Amerika, Elektrik Gölgeler, Gölge Oyunu ve Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak adlı filmler gösterilecek.

golge-et-yeter

İstanbul Modern Sinema, Şubat ayında Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ile işbirliğinde Bir Günlük Festival dizisinin ikincisini de düzenliyor. 07 Şubat Cumartesi günü gerçekleşecek etkinlikte Nejat Saydam’ın Köçek, Osman Seden’in Beddua, Orhan Oğuz’un, Dönersen Islık Çal ve Metin Erksan’ın Kadın Hamlet adlı filmleri gösterilecek.

Alexeieff’in Topluiğne Filmleri / Pin Screen Cinema by Alexeieff, 1933
Yönetmen: Alexandre Alexeieff, 77’, Fransızca, siyah-beyaz
Burnunu kaybeden bir adam, yer değiştiren gölgeler, birinden ötekine geçilen hayal perdeleri, kendiliğinden hareket eden ayak izleri, sık çizilmiş çizgiler arasında dolaşan tavşanlar… Rus asıllı sanatçı Alexeieff, 30’lardan 80’lere elli yıl boyunca, ışıkla karanlık arasına iğnelerden yollar çizen animasyonlar yaratıyor.
5 kısa filmin ardından, Alexeieff’in yaratım sürecini tüm yönleriyle gözler önüne seren bir belgesel de gösteriliyor.

Bir Zamanlar Sinema / Once Upon a Time, Cinema, 1992
Yönetmen: Muhsin Mahmelbaf, 90’, Farsça, siyah-beyaz
İran sinemasının yaramaz çocuğu Mahmelbaf’dan sinemanın hayal ve gerçek arasındaki imtihanına ışık tutan şaşırtıcı ve fantastik bir deney. İran’ın Şarlo kılığındaki ilk sinemacısıyla, onun kendisine gösterdiği filmdeki bir kadına tutulan Şah’ın peşinden İran sinemasının tarihini kat eden deli dolu bir film.

Sonsuz Yollardan Hikâyeler / Tales from the Endless Roads, 2001
Yönetmen: Katariina Lillqvist, 54’, İngilizce, renkli
Bir oraya bir buraya sürülen ve gözlerinin altındaki çizgiler gitgide derinleşen Romanların yine de müzik, dans ve hayata tutunma mücadelesiyle işlenmiş öyküleri. Fin yönetmen Katariina Lillqvist, büyüleyici kuklaları, enfes müzik kullanımı ve incelikli sahne düzenlemesiyle en güzel hikâyelerin aynı zamanda dünyanın en basit hikâyeleri de olduğunu gösteriyor.

Elektrik Gölgeler / Electric Shadows, 2004
Yönetmen: Xiao Jiang, 93’, Çince, renkli
Çin’den meraklısına sinema sevgisine batırılmış gerçek bir melodram. Yönetmen Xiao Jiang, hayatları olmayacak bir tesadüfle bir araya gelen iki karakterden yola çıkarak, ülkesinin kırsalında Kültür Devrimi’ni, sonrasını ve sinemanın kaderine ortak olduğu insanların hayatını dokunaklı bir biçimde anlatıyor.

Sita Blues Söylüyor / Sita Sings the Blues, 2008
Yönetmen: Nina Paley, 82’, İngilizce, renkli
Kocası iş için Hindistan’a gidip, sonra da onu terk eden Amerikalı bir karikatürist, dünyanın en eski destanlarından “Ramayana”daki Sita’nın trajedisine kafayı takarsa ne olur? Nina Paley, beş yıl süren bu takıntıyı birbirinden çok farklı animasyon teknikleriyle atlatıyor. Sonuç: hem geleneksel hem popüler Hindu kültürünün görsel dünyasıyla 1920’lerin caz şarkılarını buluşturan bol şekerli bir karışım.

Gölge Oyunu, 1992
Yönetmen: Yavuz Turgul, 103’, Türkçe, İngilizce altyazılı, renkli
Eskilerin birer birer dükkânı kapatıp gittikleri bir zamanda, son demlerini yaşayan bir pavyonun modası geçmiş komedyenleri, Yavuz Turgul’un geleneksel sanatların mecralarını sinemaya taşımasına aracılık ediyor. Hikâyesinin dışına taşmak isteyen ve hikâye anlatmanın kendisiyle de ilgilenen ince bir film.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, 2002
Yönetmen: Ahmet Uluçay, 110’, Türkçe, İngilizce altyazılı, renkli
Çocukluğundan bugüne küçük bir köyde sinema hayalleri kuran, sinemayı düşünen ve sürprizli kısa filmleriyle olağanüstü atmosferler yaratmayı başaran Ahmet Uluçay, filmleri oynatmak isteyen iki yeniyetmenin büyüme öyküsünü anlatıyor. Çocukların hayali, evler, sokaklar, bildiğimiz hayat, durmadan filmlere dolanıyor.

İSTANBUL MODERN SİNEMA MÜZE ZİYARETÇİLERİNE ÜCRETSİZDİR.

golge-et-yeter-etkinlik-saatleri

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın