Ana sayfa Haberler Festivaller Festival programı açıklandı!

Festival programı açıklandı!

4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali bu yıl yine dopdolu bir programla sinema severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Dünyanın belli başlı festivallerinde gösterilip Türkiye’de merakla beklenen çoğu filmin ilk gösterimleri festivalin geleneksel “Dünya Festivallerinden”, “Genç Ustalar”, “Mayınlı Bölge” gibi bölümlerinde yapılacak. “Gümüş Ülke, Altın Sinema: Arjantin” ve “Aşk Olsun” gibi yeni bölümlerle festival programı sinemada yeni yönelimlere dikkat çekecek; “Asiler, Azizler, Âşıklar”, “Anılarına” gibi bölümlerle de klasik sinemanın unutulmaz örneklerine yer verilecek. Her yıl olduğu gibi ünlü konuklar, usta sinemacıların katılacağı söyleşi ve atölye çalışmaları, sinema dersleri ve partilerle iki hafta boyunca İstanbul’da gerçek bir festival havası esecek.

28. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Beyoğlu Emek Sineması’nda yapılan basın toplantısında Festival Sponsoru AKBANK adına konuşan Strateji ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Tansan: “İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 28.’si düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin, bu yıl üst üste beşinci kez destekleyicisi olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Akbank olarak, yerel ve evrensel kültür mirasını korumanın, yeni kuşaklarla paylaşmanın, sanatın ve sanatçının yanında olmanın sosyal bir sorumluluk olduğu bilinciyle hareket ediyoruz ve Türkiye’deki kültür ve sanat faaliyetlerini destekleme konusundaki öncü duruşumuzu kuvvetlendirerek sürdürüyoruz” dedi.

iksv-new

İstanbul Film Festivali’nde “Sinemada İnsan Hakları” bölümünden bir filme verilecek olan Avrupa Konseyi Sinema Ödülü (FACE – Council of Europe Film Award) için İstanbul’da bulunan Avrupa Konseyi İletişim Ataşesi Michèle Becker-Daniel ise : “2009’da 60. yılını kutlayan Avrupa Konseyi, üç yıldır Uluslararası İstanbul Film Festivali’yle işbirliğinde Sinemada İnsan Hakları Yarışması’nı yapıyor. FACE Ödülü, Avrupa Konseyi’nin temel değerleri olan insan hakları, demokrasi ve hukuk devletini savunan bir filme verilecek. Avrupa Konseyi aynı zamanda ayrımcılığa karşı bir de kampanya başlatıyor. Festivalin açılış filmi olan “Hoş Geldiniz” de bu ayrımcılık kavramını vurgulaması açısından önemli” dedi.

28. Uluslararası İstanbul Film Festivali; TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi tarafından da destekleniyor. Ayrıca, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 2009 ve 2010 yıllarında gerçekleştireceği tüm İstanbul Festivalleri’ne destek veriyor.

28. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 3 Nisan Cuma akşamı Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak Açılış Töreni ile başlayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın