90. Akademi Ödülleri adayları bugün yapılan duyuruyla açıklandı. 24 kategorinin yer aldığı listede Guillermo del Toro‘nun ‘The Shape of Water’ filmi, Martin McDonagh imzalı ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’ ve Jordan Peele‘ın ‘Get Out’u aldığı çok sayıda adaylıklarla dikkat çekti. Altın Küre kazanan Fatih Akın filmi ‘In the Fade’ ise “En İyi Yabancı Film” dalında liste dışı kaldı.

90. Akademi Ödülleri, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 4 Mart 2018’de, Hollywood, Kaliforniya’daki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Törenin sunuculuğunu Jimmy Kimmel yapacak.

Adayların tam listesi aşağıda yer almaktadır.

En İyi Film
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yönetmen
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Christopher Nolan, Dunkirk
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Greta Gerwig, Lady Bird
Jordan Peele, Get Out

En İyi Erkek Oyuncu
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel Esq.

En İyi Kadın Oyuncu
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Mary J. Blige Mudbound
Lesley Manville Phantom Thread
Octavia Spencer The Shape of Water
Allison Janney I, Tonya
Laurie Metcalf Lady Bird

En İyi Uyarlama Senaryo
Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

En İyi Orijinal Senaryo
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards

En İyi Animasyon
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

En İyi Yabancı Film
A Fantastic Woman
The Insult
Loveless
Of Body and Soul
The Square

En İyi Belgesel
Abacus
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

En İyi Görüntü Yönetmeni
Blade Runner 2049, Roger Deakins
Darkest Hour, Bruno Delbonnel
Dunkirk, Hoyte van Hoytema
Mudbound, Rachel Morrison
The Shape of Water, Dan Laustsen

En İyi Kostüm Tasarımı
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria and Abdul

En İyi Kurgu
Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards

En İyi Makyaj ve Saç
Darkest Hour
Victoria and Abdul
Wonder

Original Score
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards

En İyi Şarkı
Mighty River Mudbound
Mystery of Love Call Me by Your Name
Remember Me Coco
Stand Up for Something Marshall
This Is Me The Greatest Showman

En İyi Yapım Tasarımı
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

En İyi Ses Düzenleme
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

En İyi Ses Karıştırma
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

En İyi Görsel Efekt
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

En İyi Kısa Belgesel
Edith+Eddie, Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
Heaven is a Traffic Jam on the 405, Frank Stiefel
Heroin(e), Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
Knife Skills, Thomas Lennon
Traffic Stop, Kate Davis, David Heilbroner

En İyi Kısa Animasyon
Dear Basketball, Glen Keane, Kobe Bryant
Garden Party, Victor Caire, Gabriel Grapperon
Lou, Dave Mullins, Dana Murray
Negative Space, Max Porter, Ru Kuwahata
Revolting Rhymes, Jakob Schuh, Jan Lachauer

En İyi Kısa Film
DeKalb Elementary, Reed Van Dyk
The Eleven O’Clock, Derin Seale, Josh Lawson
My Nephew Emmett, Kevin Wilson, Jr.
The Silent Child, Chris Overton, Rachel Shenton
Watu Wote/All of Us, Katja Benrath, Tobias Rosen