Ana sayfa Haberler Festivaller 7. Yılmaz Güney Film Festivali İki Yıl Aradan Sonra Geri Dönüyor!

7. Yılmaz Güney Film Festivali İki Yıl Aradan Sonra Geri Dönüyor!

Bu yıl yedinci kez düzenlenecek olan Yılmaz Güney Film Festivali; sinema özelinde sanatın demokratik dayanaklarıyla, endüstriyel pazar karşısında özgürlükçü bir tutumla, kadın özgürlükçü ve ekolojik hedeflerle gerçekleşebilmesi için Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği (OSAD)öncülüğünde 27-29 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılması hedeflenmektedir. Kısa film alanında başlayan festival Kürtlerin sinema sanatına ilgisini büyütmeyi, Kürt sinemasının gelişimine katkıda bulunmayı, bu alandaki üretimlerde teşvik edici koşullar ve fırsatlar yaratmayı, sinemacıların filmlerine destek alanları açmayı hedefleyerek, Batman Belediyesi’nin girişimiyle 2010 yılından itibaren bu alanda önemli bir festivale ev sahipliği yapıyordu. Batman özelinde ve ülkemizdeki mevcut durumdan dolayı daha önce festivalin yapıldığı mekân olan Yılmaz Güney Sinema Salonu Batman Belediye’sine kayyum geldikten sonra kapatılıp kapılarına kilit vurulmuş ve sonrasında Yılmaz Güney Film Salonunun yakılmasına göz yumulmuştur. Bunların sonuncunda iki yıl üst üste festivalin düzenlenebilmesi için olanak bulunamamıştır. Bu yıl, OSAD ile birlikte diğer sivil toplum örgütleri ve kurumlarıyla beraber tüm bu olumsuz koşullara karşın 7.Yılmaz Güney Film Festivali halkla buluşacaktır.

Gösterim Mekanları

  • Batman Barosu Sinema Salonu
    Gültepe Mahallesi Demokrasi Bulvarı No:339
  • Petrol İş Sendikası Batman-Sinema Salonu
    Akyürek Mahallesi, 218. Sk. No:1, 72040 Batman Merkez/Batman

Yılmaz Güney Film Festivali iki yıl aradan sonra 27-29 Nisan 2018 tarihleri arasında “Umut’la Yol’dayız, Duvar’ları aşıyoruz.” şiarıyla halkla buluşuyor.

İnsanlık tarihi aynı zamanda iyi ve kötünün birbiriyle olan mücadelesinin de tarihidir. Bu mücadele boyunca her şeyin kötüye gittiği, egemen iktidarların iyiye hiçbir yaşam alanı bırakmadığı dönemlerde sanat, bütün kötü koşullara rağmen var olmanın ve sesini yükseltmenin en etkili yolu olmuştur. Tarih boyunca, baskıcı hegemonyaların iyiye reva gördükleri prangalı yaşama karşılık esaret zincirlerini kıran Spartaküs’ler, göğümüzün her tarafını korku bulutları kapladığında, yaşamımız baştan başa buz kestiğinde, tanrılardan ateşi çalıp yaşamın orta yerine düşüren Prometeus’lar hep var olmuştur.

Spartakusçe, Prometeusca yaşamış bir sanatçı, bir sinemacı olan Yılmaz Güney adına daha önce altı kez düzenlemiş olduğumuz film festivalini, coğrafyamızın içinde bulunduğu bütün olumsuz koşullara rağmen iki yıl aradan sonra yeniden sinemaseverlerle buluşturuyoruz.

Festivalin finansman dahil her türlü desteğini sağlayan Batman Belediyesi’ne seçilmiş halk iradesi gasp edilerek kayyum atanmasıyla, festivale verilen bütün destekler kesilmiştir. Batman’da Yılmaz Güney Film Festivalinin yuvası olan Yılmaz Güney Sinema Salonu, Yılmaz Güney adına tahammül edemeyen karanlık ellerce yakılmış olup daha sonra “yerine yenisini yapacağız” diyen kayyum tarafından yıktırılmıştır.

Adına film festivali düzenlediğimiz büyük sinemacı ve mücadele insanı Yılmaz Güney’den devraldığımız bir miras var. Ne demişti ülkesinden binlerce kilometre uzakta sürgünde yaşarken: “Kazanacağız, mutlaka kazanacağız.” Tüm ülkenin bir açık hava hapishanesine dönüştürüldüğü, ırkçılığın, şovenizmin, cinsiyetçiliğin, faşizmin iktidar eliyle şaha kaldırıldığı; halklar arası nefret ve düşmanlığın, iktidarı sürdürmenin temel dinamiği haline getirildiği koşullarda direnebilmenin, insan kalabilmenin ve tüm bu dehşetengiz atmosferi birazcık tersine çevirebilmek umuduyla, bu film festivalini sürdürebilmeyi vazgeçilmez bir görev olarak görüyoruz

Tüm halklardan sinemacıları, Yılmaz Güney’in bizlere bıraktığı mirasa ve emanete sahip çıkmaya davet ediyoruz. Muhalif olan bütün kesimlerin susturulduğu Ohal koşullarında; gelin, hep birlikte baskıcı ve sansürcü zihniyete karşı gür bir çığlık olalım. Göğün altındaki her yeri halkların buluştuğu bir sinema bahçesine, bir açık hava sinemasına dönüştürelim. 7. Yılmaz Güney Film Festivali tüm filmlere kucağını açarak, film emekçilerine bir arada durmanın, birlikte üretip paylaşmanın güzelliğini hatırlatmak için yakılan gövdesinin küllerinden yeniden filizleniyor.

Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği

Mihrîcana Fîlman a Yilmaz Guney piştî du salan wê di navbera 27-29 Avrêl 2018’an de bi dirûşma “em bi hêvî dîwar’en li ser rê hildiweşînin ” bê li dar xistin.

Dîroka mirovahiyê di heman demê de dîroka têkoşîna navxweyî ya başî û xerabiyê ye jî. Di tevahiya vê pêvajoya têkoşînê de, di her kêliya ku hemû tişt ne di rê de diçûn, di demên ku desthilatdariyên serdest ti qad ji başiyê re nedihiştin jî ‘huner’, ligel van hemû şert û mercên xirab jî dibû derfet û rêya herî bandorker a hebûn û olana berxwedanê. Di tevahiya dîrokê de; Spartakusên ku zincîrên êsîrtiyê li dijî wan hegemonyayên zordest ên ku ji bo başiyê jiyana bi qeyd rewa didîtin şikênandine, dema ku hemû asîman bi ewrê tirsê dorpêç bibû, dema ku jiyana me ji serî heta binî reş qeliyabû, her tim ew Prometeusên ku ji ezdayan agir direvandin û li nîvê jiyanê dixistin hebûn û xwe didan nişandan.

Ew hunermendê ku hemû jiyana xwe bi hişmendiya Spartakusî, Prometeusî jiyaye, sînemager Yilmaz Guney, heta niha ev şeş car e ku me li ser navê wî mihrîcana fîlman li dar xistiye, piştî du salan ligel van hemû şert û mercên xirab ên ku erdnîgariya me tê de bû jî, em dîsa ji nû ve mihrîcana fîlman a Yilmaz Guney bi sînemahezan re tînin gel hev.

Aborî jî tê de hemû piştgirîya mihrîcanê ji aliye Şaredariya Êlihê ve dihat kirin, bi xespkirina vîna gel re ew qeyûmê ku cihê şaredar girt, hemû piştgiriya mihrîcanê hat sekinandin. Ew hêlîn û cihê Mihrîcana Yilmaz Guney, ji hêla dest û hêzên qirêj ve bi awayekî hovane Sînemaya Yilmaz Guney hat şewitandin, piştî wê tehemmul nekirina wî navê Yilmaz Guney, ji hêla qeyûm ve bi niyeta “çêkirina ciyekî nû” hate xera kirin.

Ew sînemagerê berz û têkoşer ê ku em li ser navê wî mihrîcana fîlman li dar dixin, me ji wî mîrateyek dewr girtiye. Çi gotibû gava ku ji welatê xwe bi hezaran kilometre dûr bû: “Em ê bi ser kevin, teqez em ê bi ser kevin.” Di van demen ku hemû welat veguherandine girtîgeheke vekirî; hişmendiyên nijadperestî, zayendperestî, şovenizm bûne serdest û desthilatdar; nefreta navbera gelan û dijminatî ku bûye yekem alava domandina desthilatdariye, têkoşîna di nav van şert û mercan de û ji bo mayîna mirovbûyînê, her çendî biçûk be jî bi hêviya ji bo veguherandina vê atmosfera sawnak, domandina vê mihrîcana fîlman em weke erka xwe yî yekane û jêneger dibinin.

Em hemû gel û sînemageran, dawetî lê xwedî derketina vê mîrate û emaneta ku Yilmaz Guney ji me re hîştiye, dikin. Hemû kes û gelen dijber ên ku di van demen OHALê de hatine çewisandin û setimandin; werin, tev bi hev re em li hemberî hişmendiya çewsîner û sansûrker bibin olaneke berz. Werin em hemû quncikên di bin asîmanî de bikin baxçeyekî sînemayê yê ku hemû gel bên li gel hev. Mihrîcana Fîlman a Yilmaz Guney a 7’emîn, hemêza xwe ji hemû fîlman re vedike, ji bo ligelhevmayîna kedkarên sînemayê, ji bo hilberîna bi hev re û ji bo bi bîr xistina bedewiya parvekirinê careke din ji wî gewdeyê xwe yî ku hatibû şewitandin ji nû ve zîl dide.

Komeleya Sînemayê Ya Rojhilata Navîn

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın