Nilüfer Belediyesi ile Çalı Çevre ve Kültür Derneği (ÇEKÜDER) tarafından Türkiye’nin ilk köy filminin çekildiği Nilüfer’in Çalı Mahallesi’nde bu yıl 3.sü düzenlenen Çalı Köy Filmleri Festivali, kapılarını bütün sinemaseverlere açıyor.

Katılımcıların çadırlarıyla kamp kurabilecekleri festivalde film gösterimlerinin yanı sıra sabahları yoga, doğa yürüyüşü ve Şen Anılar Biriktirme Atölyeleri’yle birlikte müzik performansları da yer alacak

Bir çok yönetmen ve oyuncunun konuk olacağı, atölye çalışmaları ile gün boyu üretimde bulunabileceğiniz ve doğanın, kuş seslerinin, yıldızların tadını çıkarabileceğimiz festival ücretsizdir.

Festival programı aşağıda yer almaktadır.

3. Çalı Köy Filmleri Festivali Programı

20 Temmuz Cuma
19.00 İnatçılar / Yönetmen: Grímur Hákonarson 93′
21.00 Murtaza / Yönetmen: Özgür Sevimli 93′
*Yönetmen Özgür Sevimli ve Oyuncu İncinur Daşdemir’in Katılımıyla Söyleşi
23.00 Tulpan / Yönetmen: Sergey Dvortsevoy 98′

21 Temmuz Cumartesi
08.30 Bursa Yoga Merkezi ile “YogaÇalı”
09.30 Doğa Yürüyüşü
12.00 “Fotoğrafla Anlamak, Fotoğrafla Anlatmak” Atölyesi / Altan Bal
14.00 DJ Performans / Can Kiraz
14.30 Şen Anılar Biriktirme Atölyeleri ve Oyunları
17.00 Aysel Bataklı Damın Kızı / Yönetmen: Muhsin Ertuğrul 80′
18.20 İki Kitap Bir Köy Güney Özkılınç ile “Belki Şehre Bir Film Gelir” Kitabı ve Turhan Çalay ile “Çalı Köy” Kitabı Üzerine Söyleşi ve İmza Günü
19.30 Saksak: Bir Tütün Belgeseli / Yönetmen: Turan Kubulay 20′
*Yönetmen Turan Kubilay Katılımla Söyleşi
20.00 Çobanın Şiiri / Yönetmen: Özkan Emre 14′
*Yönetmen Özkan Emre ve Kader Beyhan Katılımıyla Söyleşi
20.30 Martı / Yönetmen: Erkan Tunç 137′
*Yönetmen Erkan Tunç ve Oyuncu Öner Erkan Katılımıyla Söyleşi
23.00 ’93 Yazı / Yönetmen: Carla Simón 96′

22 Temmuz Pazar
08.30 Bursa Yoga Merkezi ile “YogaÇalı”
09.30 Doğa Yürüyüşü
12.00 “Fotoğrafla Anlamak, Fotoğrafla Anlatmak” Atölyesi / Altan Bal
13.30 DJ Perfomans / Savaş Boztekin
15.00 “Görsel Hikaye Anlatıcılığı” Atölyesi / 140journos Ekibinden Ümit Oktay Aymelek
16.00 “Haydi Çocuklar Film Çekmeye” Çocuklarla Sinema Atölyesi / Meltem Öztürk
17.00 Puloi: Asla Yalnız Uçmayacaksın / Yönetmen: Árni Ásgeirsson 84′
18.30 Kartal Avcısı Kız / Yönetmen: Otto Bell 87′
20.00 Tepenin Ardı / Yönetmen: Emin Alper 94′
22.00 Konser / Triangle Park ve DEĞİL