2017’nin en iyi film ve dizilerinin ödüllerndirildiği 23. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri sahiplerini buldu. Guillermo del Toro’nun filmi ‘The Shape of Water’ aralarında “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” kategorileri de dahil olmak üzere toplam 4 ödül kazandığı gecede ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’ de “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödüllerini aldı.

Televizyon dizileri arasından da ‘Big Little Lies’, ‘The Handmaid’s Tale’ ve ‘The Marvelous Mrs. Maisel’ dikkat çekti. ‘Big Little Lies’ toplam 4 alırken, ‘The Handmaid’s Tale’ ve ‘The Marvelous Mrs. Maisel’ de kend, kategorilerinde en iyi dizi ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini kazandı.

En İyi Yabancı Film ödülü ise, yine Fatih Akın’ın Diane Kruger’lı ‘In the Fade’ filmine verildi.

Kazananların geçtiğimiz hafta düzenlenen Altın Küre Ödülleri’ne paralellik göstermesi dikkat çekti. 23. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’ni kazananların listesine aşağıdan göz atabilirsiniz.

En İyi Film
The Shape of Water

The Big Sick
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Florida Project
Get Out
Lady Bird
The Post
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Erkek Oyuncu
Gary Oldman – Darkest Hour

Timothée Chalamet – Call Me by Your Name
James Franco – The Disaster Artist
Jake Gyllenhaal – Stronger
Tom Hanks – The Post
Daniel Kaluuya – Get Out
Daniel Day-Lewis – Phantom Thread

En İyi Kadın Oyuncu
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Jessica Chastain – Molly’s Game
Sally Hawkins – The Shape of Water
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – The Post

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Willem Dafoe – The Florida Project
Armie Hammer – Call Me By Your Name
Richard Jenkins – The Shape of Water
Patrick Stewart – Logan
Michael Stuhlbarg – Call Me by Your Name

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Allison Janney – I, Tonya

Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing
Tiffany Haddish – Girls Trip
Holly Hunter – The Big Sick
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – The Shape of Water

En İyi Genç Oyuncu
Brooklynn Prince – The Florida Project

Mckenna Grace – Gifted
Dafne Keen – Logan
Millicent Simmonds – Wonderstruck
Jacob Tremblay – Wonder

En İyi Kadro
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Dunkirk
Lady Bird
Mudbound
The Post

En İyi Yönetmen
Guillermo del Toro – The Shape of Water

Greta Gerwig – Lady Bird
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan – Dunkirk
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Jordan Peele – Get Out
Steven Spielberg – The Post

En İyi Orijinal Senaryo
Jordan Peele – Get Out

Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – The Shape of Water
Greta Gerwig – Lady Bird
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – The Big Sick
Liz Hannah and Josh Singer – The Post
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Uyarlama Senaryo
James Ivory – Call Me by Your Name

Scott Neustadter and Michael H. Weber – The Disaster Artist
Dee Rees and Virgil Williams – Mudbound
Aaron Sorkin – Molly’s Game
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – Wonder

En İyi Görüntü Yönetmeni
Roger Deakins – Blade Runner 2049

Hoyte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – The Shape of Water
Rachel Morrison – Mudbound
Sayombhu Mukdeeprom – Call Me By Your Name

En İyi Yapım Tasarımcısı
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape of Water

Jim Clay, Rebecca Alleway – Murder on the Orient Express
Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Beauty and the Beast
Mark Tildesley, Véronique Melery – Phantom Thread

En İyi Kurgu
Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver

Michael Kahn, Sarah Broshar – The Post
Lee Smith – Dunkirk
Joe Walker – Blade Runner 2049
Sidney Wolinsky – The Shape of Water

En İyi Kostüm Tasarımı
Mark Bridges – Phantom Thread

Renée April – Blade Runner 2049
Jacqueline Durran – Beauty and the Beast
Lindy Hemming – Wonder Woman
Luis Sequeira – The Shape of Water

En İyi Saç ve Makyaj
Darkest Hour

Beauty and the Beast
I, Tonya
The Shape of Water
Wonder

En İyi Görsel Efekt
War for the Planet of the Apes

Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Thor: Ragnarok
Wonder Woman

En İyi Animasyon Filmi
Coco

The Breadwinner
Despicable Me 3
The LEGO Batman Movie
Loving Vincent

En İyi Aksiyon Filmi
Wonder Woman

Baby Driver
Logan
Thor: Ragnarok
War for the Planet of the Apes

En İyi Komedi Filmi
The Big Sick

The Disaster Artist
Girls Trip
I, Tonya
Lady Bird

En İyi Komedi Erkek Oyuncusu
James Franco – The Disaster Artist

Steve Carell – Battle of the Sexes
Chris Hemsworth – Thor: Ragnarok
Kumail Nanjiani – The Big Sick
Adam Sandler – The Meyerowitz Stories (New and Selected)

En İyi Komedi Kadın Oyuncusu
Margot Robbie – I, Tonya

Tiffany Haddish – Girls Trip
Zoe Kazan – The Big Sick
Saoirse Ronan – Lady Bird
Emma Stone – Battle of the Sexes

En İyi Bilim-Kurgu ya da Korku Filmi
Get Out

Blade Runner 2049
It
The Shape of Water

En İyi Yabancı Film
In the Fade

BPM (Beats Per Minute)
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
The Square
Thelma

En İyi Şarkı
Remember Me – Coco

Evermore – Beauty and the Beast
Mystery of Love – Call Me By Your Name
Stand Up for Something – Marshall
This Is Me – The Greatest Showman

En İyi Film Müziği Albümü
Alexandre Desplat – The Shape of Water

Jonny Greenwood – Phantom Thread
Dario Marianelli – Darkest Hour
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – Blade Runner 2049
John Williams – The Post
Hans Zimmer – Dunkirk

En İyi Drama Dizisi
The Handmaid’s Tale (Hulu)

American Gods (Starz)
The Crown (Netflix)
Game of Thrones (HBO)
Stranger Things (Netflix)
This Is Us (NBC)

Drama Dizisi En İyi Erkek Oyuncu
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Paul Giamatti – Billions (Showtime)
Freddie Highmore – Bates Motel (A&E)
Ian McShane – American Gods (Starz)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Liev Schreiber – Ray Donovan (Showtime)

Drama Dizisi En İyi Kadın Oyuncu
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale (Hulu)

Caitriona Balfe – Outlander (Starz)
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Claire Foy – The Crown (Netflix)
Tatiana Maslany – Orphan Black (BBC America)
Robin Wright – House of Cards (Netflix)

Drama Dizisi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
David Harbour – Stranger Things (Netflix)

Bobby Cannavale – Mr. Robot (USA)
Asia Kate Dillon – Billions (Showtime)
Peter Dinklage – Game of Thrones (HBO)
Delroy Lindo – The Good Fight (CBS All Access)
Michael McKean – Better Call Saul (AMC)

Drama Dizisi En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale (Hulu)

Gillian Anderson – American Gods (Starz)
Emilia Clarke – Game of Thrones (HBO)
Cush Jumbo – The Good Fight (CBS All Access)
Margo Martindale – Sneaky Pete (Amazon)
Chrissy Metz – This Is Us (NBC)

En İyi Komedi Dizisi
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

The Big Bang Theory (CBS)
Black-ish (ABC)
GLOW (Netflix)
Modern Family (ABC)
Patriot (Amazon)

Komedi Dizisi En İyi Erkek Oyuncu
Ted Danson – The Good Place (NBC)

Anthony Anderson – Black-ish (ABC)
Aziz Ansari – Master of None (Netflix)
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Thomas Middleditch – Silicon Valley (HBO)
Randall Park – Fresh Off the Boat (ABC)

Komedi Dizisi En İyi Kadın Oyuncu
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)

Kristen Bell – The Good Place (NBC)
Alison Brie – GLOW (Netflix)
Sutton Foster – Younger (TV Land)
Ellie Kemper – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Constance Wu – Fresh Off the Boat (ABC)

Komedi Dizisi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Walton Goggins – Vice Principals (HBO)

Tituss Burgess – Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
Sean Hayes – Will & Grace (NBC)
Marc Maron – GLOW (Netflix)
Kumail Nanjiani – Silicon Valley (HBO)
Ed O’Neill – Modern Family (ABC)

Komedi Dizisi En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Mayim Bialik – The Big Bang Theory (CBS)

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Betty Gilpin – GLOW (Netflix)
Jenifer Lewis – Black-ish (ABC)
Alessandra Mastronardi – Master of None (Netflix)
Rita Moreno – One Day at a Time (Netflix)

En İyi Mini Dizi
Big Little Lies (HBO)

American Vandal (Netflix)
Fargo (FX)
Feud: Bette and Joan (FX)
Godless (Netflix)
The Long Road Home (National Geographic)

En İyi Televizyon Filmi
The Wizard of Lies (HBO)

I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
Sherlock: The Lying Detective (PBS)

Televizyon Filmi ya da Mini Dizi En İyi Erkek Oyuncu
Ewan McGregor – Fargo (FX)

Jeff Daniels – Godless (Netflix)
Robert De Niro – The Wizard of Lies (HBO)
Jack O’Connell – Godless (Netflix)
Evan Peters – American Horror Story: Cult (FX)
Bill Pullman – The Sinner (USA)
Jimmy Tatro – American Vandal (Netflix)

Televizyon Filmi ya da Mini Dizi En İyi Kadın Oyuncu
Nicole Kidman – Big Little Lies (HBO)

Jessica Biel – The Sinner (USA)
Alana Boden – I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
Carrie Coon – Fargo (FX)
Jessica Lange – Feud: Bette and Joan (FX)
Reese Witherspoon – Big Little Lies (HBO)

Televizyon Filmi ya da Mini Dizi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Alexander Skarsgård – Big Little Lies (HBO)

Johnny Flynn – Genius (National Geographic)
Benito Martinez – American Crime (ABC)
Alfred Molina – Feud: Bette and Joan (FX)
David Thewlis – Fargo (FX)
Stanley Tucci – Feud: Bette and Joan (FX)

Televizyon Filmi ya da Mini Dizi En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Laura Dern – Big Little Lies (HBO)

Judy Davis – Feud: Bette and Joan (FX)
Jackie Hoffman – Feud: Bette and Joan (FX)
Regina King – American Crime (ABC)
Michelle Pfeiffer – The Wizard of Lies (HBO)
Mary Elizabeth Winstead – Fargo (FX)

En İyi Animasyon Dizisi
Rick and Morty (Adult Swim)

Archer (FX)
Bob’s Burgers (FOX)
BoJack Horseman (Netflix)
Danger & Eggs (Amazon)
The Simpsons (FOX)